خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/08/08 18:24:00
سرویس صحن
معاون رئیس جمهور در دفاع از کلیات برنامه پنجم توسعه:

برنامه پنجم توسعه برنامه پیشرفت و عدالت است

**عزیزی معاون رئیس جمهور برنامه پنجم توسعه را برنامه پیشرفت و عدالت عنوان کرد و گفت: در نگاه ایرانی اسلامی پیشرفت بدون نگاه عدالت محور جایگاهی ندارد

به گزارش خبرنگار خانه ملت عزیزی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان این مطلب که برنامه پنجم توسعه برنامه پیشرفت و عدالت است اظهار داشت: پیشرفت بدون عدالت در نگاه اسلامی ایرانی جایگاهی ندارد و اگر برنامه ای برای پیشرفت کشور تدوین می شود باید حتماً نگاهی عدالت محور داشته باشد.

وی با بیان اینکه سند چشم انداز بیست ساله سیاست های کلی و نگاه آینده نگرانه نظام نسبت به آینده رانشان می دهد در لزوم تنظیم برنامه ای منطبق با سیاست های کلی نظام تاکید کرد.

عزیزی در پاسخ بر انتقادهایی که برنامه پنجم توسعه را فاقد شاخص های کمی عنوان می کند گفت:‌افزایش بودجه تحقیق و پژوهش، رسیدن به جایگاه دوم علمی در منطقه افزایش پذیرفته شدگان تحصیلات تکمیلی، توسعه سرمایه گذاری برای افزایش بهره وری، واریز بیست درصد از درآمد نفت و گاز به صندوق توسعه ملی و توسعه بخش تعاون اهداف کمی برنامه پنجم هستند که نباید ازآنها غافل شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور همچنین افزود: برنامه پنجم توسعه حاوی اولویت هایی از منظر واقعیت ها است که متناسب با منابع موجود کشور تدوین شده است.

وی در مورد انتقادهایی که نسبت به تغییر عبارت دولت مکلف است به دولت مجاز است در برنامه صورت گرفته گفت:‌اجازه مجلس یعنی جایگاه قانونی مجلس به عنوان نماینده ملت به دولت به عنوان خادمی که قانون را اجرا می کند.

وی با بیان این مطلب که برنامه پنج ساله و بودجه سالیانه از یکدیگر تفکیک ناپذیر هستند گفت:‌ بودجه سالیانه درواقع برشی یک ساله از برنامه پنج ساله توسعه است که در آن موارد کمی به صورت دقیق لحاظ خواهد شد.

عزیزی با تاکید بر این موضوع که برنامه پنجم اوج تعامل میان دولت و مجلس است گفت: 2350 کارشناس، 150 هزار نفر ساعت کار کارشناسی انجام داده اند و برای تدوین گزارشی که امروز در اختیار نمایندگان قرار دارد 65 جلسه در کمیسیون تلفیق و 25 جلسه در کمیسیون دولت برگزار شده است.

معاون رئیس جمهور در پایان سخنان خود تعامل دولت و مجلس را قدرشناسی از مردم عنوان کرد و افزود:‌دولت از بسیاری از اهداف خود در برنامه کوتاه آمده و مجلس هم همینطور و نباید نادیده گرفت که روال تدوین برنامه ها همین است و نباید انتظار برآورده شدن صددرصدی خواسته ها را داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet