حلول ماه ربیع الاول
1389/08/09 10:36:00
سرویس صحن
با رای نمایندگان مجلس

دولت مکلف به حمایت از بخش‌های غیردولتی به منظور تعیین ارزشها ی اسلامی ایرانی شد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند به منظور تعیین ارزش ها، باورها و فرهنگ مبتنی بر هویت اسلامی ـ ایرانی، اعتلای معرفت دینی و تقویت هنجارهای فرهگی و اجتماعی و روحیه کار جمعی، ابتکار، ترویج فرهنگ مقاومت و ایثار، تبلیغ ارزشهای اسلامی و انقلاب اسلامی و گسترش خط و زبان فارسی حمایت های لازم را از بخش های غیردولتی و اعم از حقوقی و حقیقی به عمل آورد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز یکشنبه 9 آبان نمایندگان در ادامه بررسی لایحه برنامه 5 ساله پنجم توسعه کشور ماده 3 این لایحه را که به صورت پیشنهاد جایگزین از سوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مطرح شده بود را با 111 رای موافق، 50 رای مخالف و 13 رای ممتنع تصویب کردند.

براساس مصوبه مجلس دولت مکلف شد به منظور تعیین ارزشها، باورها و فرهنگ مبتنی بر مدیریت اسلامی ـ ایرانی، اعتلای معرفت دینی و تقویت هنجارهای فرهنگی و اجتماعی و روحیه کار جمعی، ابتکار، ترویج فرهنگ مقاومت و ایثار، تبلیغ ارزش های اسلامی و انقلاب اسلامی و گسترش خط و زبان فارسی، حمایت های لازم را از بخش غیردولتی (اعم از حقیقی و حقوقی) در موارد زیر به عمل آورد:

الف: برنامه های اجرایی دینی، مذهبی، هنری، فرهنگی، آموزش علمی

ب: طراحی، تولید، توزیع، انتشار و صدور خدمات و محصولات فرهنگی، هنری، رسانه ای، صنایع دستی و میراث فرهنگی

ج: توسعه تولیدات و فعالیت های رسانه ای، فرهنگی و هنری دیجیتال و نرم افزارهای چند رسانه ای و نیز حضور فعال و تاثیرگذار در فضای مجازی

د: توسعه و راه اندازی موسسات، هیات ها و تشکل های فرهنگی، هنری رسانه ای، دینی و قرآنی

تبصره این ماده نیز دولت را موظف کرده است کلیه استانداردهای لازم برای خط و زبان فارسی و تاریخ هجری شمسی را حداکثر تا پایان سال اول تدوین نماید.

در ادامه بررسی این ماده پیشنهاد محمدعلی ابطحی نماینده خمینی شهر مبنی بر افزودن یک تبصره به ماده 3 به تصویب نمایندگان رسید.

براساس این تبصره طراحی، تولید، ترویج و صدور خدمات و محصولات فرهنگی هنری و سینمایی، رسانه ای، صنایع دستی که موجب ترویج فرهنگ برهنگی، بدحجابی و بی حجابی و ابتذال باشد ممنوع است.

همچنین پیشنهاد علی مطهی نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر مبنی بر اقدام برای حذف اسامی لاتین از سردر اماکن عمومی، شرکت ها و بسته بندی کالاها به عنوان تبصره الحاقی به ماده 3 لایحه برنامه پنجم توسعه تصویب شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet