هدر موبایل
1389/08/09 11:33:00
سرویس بین الملل
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

رفتار آمریکا در مسئله هسته‌ای منطق دیپلماتیک ندارد

**نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادعاهای آمریکا علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را بهانه‌گیری توصیف کرد و افزود: همانطور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، آمریکا قابل مذاکره نیست.

"حسین ابراهیمی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به تکرار ادعاهای "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر نظامی بودن فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران، گفت: مقامات کاخ سفید، اصولا چیز دیگری ندارند و ادعاهایی که مطرح می کنند، بیشتر بهانه گیری است.

نماینده بیرجند و درمیان با اظهار اینکه آمریکایی ها همواره مسئله صلح آمیز هسته‌ای ایران را به بمب اتم وصل می کنند، خاطرنشان کرد: این ادعاها در حالی صورت می‌گیرد که خودشان بیشترین کلاهک‌های هسته ای را دارند، در حالی که ما چیزی نداریم، علیه ما فرافکنی می‌کنند.

وی با تاکید بر صلح آمیز بودن تمام فعالیت های هسته‌ای ایران، خاطرنشان ساخت: ما بارها اعلام کرده‌ایم که تولید، نگهداری و به کارگیری سلاح هسته‌ای را حرام می‌دانیم.

ابراهیمی با اعلام اینکه تمام شواهد و قرائن حاکی از صلح آمیز بودن فعالیت‎های هسته ای ایران است، اظهارداشت: جمهوری اسلامی طبق قانون حق فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای را دارد و کشورهای دارنده فعالیت های هسته‌ای باید به کشورما کمک کنند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به ادعاهای کاخ سفید علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، گفت: واقعا ما از تحلیل مواضع آمریکا در این زمینه عاجزیم، چرا که یک مسئله کاملا بی‌اساس را به صورت مکرر، تکرار می‌کنند.

ابراهیمی در خصوص اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با گروه 1+5 که آمریکا هم یک عضو این گروه است، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، آمریکا به دلیل روح سلطه گری که دارد، قابل مذاکره نیست.

وی با بیان اینکه آمریکا در مذاکرات همواره به دنبال این است که نتایج مذاکرات، آن چیزی باشد که دلخواهش است، افزود: به همین دلیل من معتقدم چیزی از درون مذاکرات ایران با گروه 1+5 در نخواهد آمد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی فقط به این دلیل مذاکره با گروه 1+5 را پذیرفته است که دنیا بداند که ما اهل منطق و مذاکره و گفت وگو هستیم.

در نامه روز جمعه رئیس دفتر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، از بازگشت 1+5 به میز گفتگوها استقبال شده است.

در این نامه بر انجام گفتگوها بر مبنای نامه مورخ 15/4/89 ( 6 ژولای 2010) سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی به خانم اشتون، از 19 آبان (10 نوامبر) به بعد، در زمان و مکان مورد توافق طرفین تاکید شده است.

کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اواخر خرداد 89 در نامه ای به سعید جلیلی درخواست رسمی برای دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرده بود.

در ادامه جلیلی نیز نامه ای به اشتون نوشت که در آن 3 سوال برای ادامه مذاکرات مطرح شده بود که این سوالات به این شرح است:

1- هدف از گفتگوها برای تعامل و همکاری است یا ادامه روند دشمنی و تقابل با حقوق ملت ایران.

2- آیا به منطق گفتگو که لازمه آن اجتناب از هرگونه تهدید به فشار است، التزام خواهید داشت.

3- برای روشن  شدن مبانی مشترک گفتگو، نظر روشن و صریح شما درباره سلاح هسته ای رژیم صهیونیستی چیست؟

 جلیلی در این نامه تاکید کرده بود: پاسخ به مفاد فوق می تواند زمینه را برای چگونگی شکل گیری گفتگوها برای رفع نگرانی های مشترک جهانی در جهت تحقق صلح، عدالت و سعادت ملت ها با حضور سایر کشورهای علاقمند از اول سپتامبر فراهم نماید.

 در نهایت رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر به نیویورک آمادگی ایران برای مذاکرات با 1+5 را اعلام کرد و در ادامه منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری مشترک با همتای کوبایی خود در پاسخ به سوال خبرنگار مهر اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر را زمانی مناسب برای آغاز گفتگو ها مطرح کرد.

 اظهارات متکی مبنای شروع مذاکرات جدید قرار گرفت و اشتون با واکنش مثبت نسبت به این اظهارات زمان پیشنهادی خود را برای مذاکره با ایران اعلام کرد.

 ایران و گروه 1+5 پیشتر دو دور مذاکرات را پشت سر گذاشته بودند که این مذاکرات به ژنو یک و ژنو 2 مشهور شد و بنا بود مذاکرات آتی با در نظر گرفتن مشترکات بسته پیشنهادی گروه1+5 و بسته پیشنهادی ایران شکل بگیرد

کشورهای پنج عضو دایم شورای امینت (آمریکا، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به علاوه آلمان اعضای گروه 1+5 را تشکیل می دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet