شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/09 11:34:00
سرویس صحن
بر اساس مصوبه مجلس

وزارت مسکن و شهرداری‌ها ملزم به اختصاص اراضی مناسب برای احداث مسجد شدند

**براساس مصوبه مجلس وزارت مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن و شهرسازی ها موظف شدند در طراحی و اجرا طرح های جامع تفصیلی شهری و هادی روستایی و شهرکهای جدیدالاحداث، اراضی مناسبی را برای احداث مسجد و خانه عالم پیش بینی و پس از آماده سازی بدون دریافت هزینه در اختیار متقاضیان احداث مساجد قرار دهند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در جلسه علنی روز یکشنبه 9 آبان و در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه 5 ساله پنجم توسعه کشور نمایندگان ماده 5 این لایحه را با 135 رای موافق 1 رای مخالف و 5 رای ممتنع تصویب کردند.

براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی به منظور توسعه فضاهای مذهبی و فرهنگی و بهره گیری از بقاع متبرکه، گلزار شهدا و اماکن مذهبی و تثبیت جایگاه مسجد به‌عنوان اصلی‌ترین پایگاه عبادی و تربیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی وزارت مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شهرداری‌ها موظفند در طراحی و اجرا طرحهای جامع تفصیلی شهری و هادی روستایی و شهرکهای جدیدالاحداث، اراضی مناسبی را برای احداث مسجد و خانه عالم پیش‌بینی و پس از آماده‌سازی ، بدون دریافت هزینه و با حفظ مالکیت عمومی و دولتی در اختیار متقاضیان احداث مساجد قرار دهند

این ماده همچنین مالکان اماکن تجاری و اداری و خدماتی جدید الاحداث را موظف می کند  نمازخانه مناسبی را در اماکن مذکور احداث نمایند. تایید نقشه مجتمع های مذکور منوط به پیش بینی محل مناسب برای نمازخانه بر اساس دستورالعمل ابلاغی شورایعالی معماری و شهرسازی است.

براساس مصوبه مجلس ،نیز سازمان جنگل ها و مراتع کشور و شهرداری ها موظفند نسبت به احداث یا اختصاص فضای کافی و مناسب برای مسجد یا نمازخانه در پارکهای ملی و بوستانهای شهری اقدام نمایند.

کلیه دستگاههای اجرائی، مراکز آموزشی، مراکز درمانی، مجموعه‌های ورزشی، مجتمع‌های رفاهی، تفریحی و مجتمع‌های تجاری اعم از دولتی یا غیردولتی،موظف شدندنسبت به احداث یا اختصاص و نگهداری فضای کافی و مناسب برای مسجد یا نمازخانه اقدام نمایند.

بر اساس مصوبه مجلس ،وزارتخانه‌های راه و ترابری و نفت موظف شدند نسبت به احداث مسجد و نمازخانه در پایانه‌های مسافری و جایگاه های عرضه سوخت بین شهری و همچنین نسبت به نگهداری و مدیریت مساجد و نمازخانه‌های مذکور از طریق بخش غیردولتی اقدام نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet