ایام محرم 1398
1389/08/09 11:39:00
سرویس بین الملل
جلالیان خواستار شد؛

واکنش وزارت خارجه به تعرض بالگردهای قطر به ماهیگیران ایرانی

**نماینده مردم دیر، کنگان و جم در مجلس شورای اسلامی، با اظهار گلایه از بی‌توجهی مسئولان نسبت به حمله گارد ساحلی قطر به ماهیگران ایرانی در بوشهر، گفت: وزارت امور خارجه و وزارت جهاد کشاورزی در این رابطه کوتاهی می‌کنند، در صورتی که باید پیگیر این جریان باشند.

"عسگر جلالیان" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با تاکید براینکه این تعرض از اوایل سال جاری از سوی گارد ساحلی قطر آغاز شد، افزود: متاسفانه حدود هفت ماه است که گارد ساحلی قطر رفتار نامناسب و بدی نسبت به صیادان ایرانی دارد و آنها را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد، به طوری که حتی به آب‌های کشورمان نیز وارد می‌شوند و ماهیگیران را تعقیب می‌کنند.

وی گفت: در این تعقیب و گریزها نیروهای قطر حتی به ماهیگیران ایرانی تیراندازی می‌کنند، 2 هفته گذشته نیز در آب‌های آزاد کنگان به یک قایق ایرانی از سوی گارد ساحلی قطر تعرض و تیراندازی شد؛ به طوری که تعدادی از ماهیگیران زخمی شدند و حتی آنها را در قطر دستگیر کردند.

نماینده مردم دیر، کنگان و جم در مجلس، با بیان این مطلب که وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی شیلات باید وارد عمل شود، افزود: متاسفانه وزارت امور خارجه در این زمینه کوتاهی می‌کند؛ اما وزارت جهاد کشاورزی نیز باید در این‌باره اخطار و تذکر بدهد و جلوی این اتفاقات را بگیرد.

وی تصریح کرد: ما با سفارت قطر در این رابطه صحبت کردیم؛ اما آنها می‌گویند که در حال پیگیری هستیم و حتی با ماهیگیران ملاقات داشتیم؛ اما موضوع این است که پیگیری جدی در این‌باره صورت نمی‌گیرد.

جلالیان با اشاره به اینکه بارها شخصا با سفارت قطر مکاتبه کردم، گفت: آنها هر بار جواب متفاوتی به من می‌دهند، من حتی به وزیر دادگستری نیز نامه‌ای ارسال و درخواست کردم که هیاتی از ایران برای بررسی وضعیت زندانیان به قطر اعزام شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، تاکید کرد: سال گذشته قانون تبادل و انتقال محکومان به حبس میان ایران و قطر را تصویب کردیم و به دولت نیز ابلاغ شد، دولت هم آن را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد؛ اما متاسفانه این دستگاه‌های اجرایی هستند که این قانون را دنبال نمی‌کنند.

نماینده مردم دیر، کنگان و جم در مجلس، با بیان اینکه در رابطه با اجرا نشدن این قانون به وزیر امور خارجه نیز نامه‌ای ارسال کردیم، افزود: این نامه‌نگاری‌ها گویا سودی برای ما ندارد، حتی تا هفته گذشته سفیر ایران در قطر در جریان این موضوع نبود و از جزییات آن را بی‌خبر بود.

جلالیان همچینین گفت: متاسفانه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این موضوع وارد نشده است، البته قرار است مکاتباتی را با این کمیسیون برای پیگیری این اتفاقات داشته باشیم.

در تاریخ 8/7/1389 2 قایق ماهیگیری ایرانی که به قصد صید ماهی راهی آب‌های خلیج فارس شده بودند توسط بالگردهای قطری مورد حمله قرار می گیرند که در این حمله سه تن از سرنشینان قایق های یادشده مجروح و سپس هر 6 سرنشین این  2قایق، توسط گارد ساحلی قطر دستگیر و به دوحه منتقل می شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet