خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/08/09 17:01:00
سرویس صحن
با تصویب ماده 13 برنامه پنجم؛

سازمان میراث فرهنگی مجاز به تاسیس موزه‌های تخصصی شد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی برنامه پنجم توسعه، سازمان میراث فرهنگی را مجاز به راه‌اندازی موزه‌های تخصصی و مراکز حفظ فرهنگ سنتی روستایی و عشایری کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه و در نشست بعد از ظهر امروز یکشنبه، با تصویب ماده 13 این لایحه خطوط اصلی فعالیت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را برای مدت 5 سال آینده مشخص کردند.

نمایندگان با تصویب ماده 13 مقرر کردند که سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجاز است:

الف- ضوابط و مقررات ایجاد مراکز موسسات تخصصی غیر دولتی را در زمینه میراث فرهنگی از قبیل امور موزه‌ها، مرمت آثار فرهنگی و تاریخی، کارشناسی اموال تاریخی و فرهنگی تهیه و ابلاغ نماید.

ب- ضوابط و مقررات تاسیس مراکز غیر دولتی برای نظارت بر مراکز اقامتی، پذیرایی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری با استاندارد لازم و شرایط سهل و آسان را تهیه و ابلاغ نماید.

ج- از راه اندازی موزه های تخصصی به ویژه موزه های دفاع مقدس و شهدا توسط موسسات یا نهادهای عمومی غیر دولتی، تعاونی و بخش خصوصی حمایت مالی نماید.

د- از ایجاد مراکز حفظ آثار و فرهنگ سنتی عشایری و روستایی توسط بخش خصوصی و نهادهای عمومی غیر دولتی و تعاونی به منظور توسعه گردشگری آن مناطق حمایت مالی نماید.

هـ- از مالکیت و حقوق قانونی مالکین بناها و آثار و اشیاء تاریخی منقول در جهت حفظ، صیانت و کاربرد مناسب آنها و اقدامات لازم جهت بیمه آثار فرهنگی، هنری و تاریخی حمایت مالی و معنوی نماید.

و- آثار فرهنگی تاریخی و میراث معنوی حوزه فرهنگی ایران، موجود در کشورهای همسایه و منطقه و سایر کشورها به عنوان میراث فرهنگی را شناسایی و از آنها حمایت نماید.

این ماده با 164 رای موافق، یک رای مخالف و 8 رای ممتنع به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet