هدر موبایل
1389/08/09 18:12:00
سرویس بین الملل
بروجردی در دیدار رییس کمیسیون روابط خارجی سنای کنگو:

پیشرفت‌های ایران بستری برای توسعه آفریقاست

**رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پیشرفت‌های علمی ـ فناوری جمهوری اسلامی ایران را بستر مهمی برای توسعه کشورهای آفریقایی دانست.

به گزارش خانه ملت، "ژان کلود موکنی اتانینگامو" رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای جمهوری دموکراتیک کنگو ظهر روز یک‌شنبه 9 آبان ماه با "علاءالدین بروجردی" رییس کمیسیون امنیت ملی  سیاست خارجی دیدار و گفت و گو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار ضمن ابراز خرسندی از روند رو به توسعه و گسترش مناسبات ‌فی‌ما‌بین در عرصه‌های گوناگون، به پیشرفت‌های وسیع کشورمان در عرصه‌های مختلف علمی ـ فناوری و دانش‌های نوین اشاره کرد و افزود: پیشرفت‌های عظیم ملت ایران در زمینه‌های گوناگون علی‌رغم تحریم‌ها و فشارهای سیاسی، تبلیغاتی دشمنان جمهوری اسلامی ایران محصول خودباوری ملی است که درس بزرگ نهضت امام خمینی (ره) برای ملت‌های مظلوم است.

وی این پیشرفت‌ها را بستر مهمی برای توسعه و تقویت همکاری‌های ایران و کشورهای آفریقایی از جمله جمهوری دموکراتیک کنگو دانست.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورایاسلامی در ادامه توسعه مراودات همه‌‌جانبه با کشورهای آفریقایی را از اولویت‌های سیاست خارجی کشورمان خواند و اعلام کرد: ایران آمادگی دارد بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک مناسبات دوستانه خود را با کشورهای آفریقایی توسعه و گسترش دهد.

وی روابط پارلمانی ایران و کنگو را جزء مهمی از مراودات دوستانه دو کشور دانست و خاطرنشان ساخت: مجللس شورایاسلامی امادگی دارد با تصویب قوانین مورد نظر نیازهای قانونی و حقوقی ارتقاء سطح همکاری‌های ایران با کشورهای آفریقایی را تامین کند.

بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود، زرادخانه‌های هسته‌ای قدرت‌های بین‌المللی و رژیم صهیونیستی را تهدید بزرگی برای جامعه بشری دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران وجود حتی یک سلاح هسته‌ای را خطری برای جامعه جهانی می‌داند و معتقد به جهانی بدون سلاح هسته‌ای است.

براساس این گزارش، اتانینگو رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای جمهوری دموکراتیک کنگو  نیز در این دیدار با قدردانی از کمک‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران به کشورش، گفت:جمهوری دموکراتیک کنگو توسعه روابط دوستانه با ایران به وژه در زمینه‌‌های اقتصادی و صنعتی را از اولویت‌های خود می‌داند.

وی سیاست‌های مستقل جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی را عامل تقویت کشورهای ضعیف خواند و خاطرنشان ساخت: جمهوری دموکراتیک کنگو حمایت‌ها و کمک‌های توسعه‌ای ایران برای توسعه و عمران کشورش را ضروری می داند.

هیات پارلمانی جمهوری دموکراتیک کنگو صبح امروز 9 آبان ماه برای دیداری چند روزه از کشورمان وارد تهران شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet