هدر موبایل
1389/08/10 11:26:00
سرویس صحن
با اخطار قانون اساسی توکلی صورت گرفت

بند 3 ماده 16 لایحه برنامه پنجم توسعه حذف شد

**با اخطار قانون اساسی احمد توکلی مبنی بر مغایرت بند ۳ ماده ۱۶ لایحه برنامه پنجم توسعه، این بند از ماده ۱۶ با رای نمایندگان حذف شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در جلسه علنی روز دوشنبه 10 آبان" احمد توکلی" نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل 30 قانون اساسی اظهار داشت: این اصل تاکید دارد که تربیت بدنی و آموزش و پرورش باید برای همه مردم و تمام سطوح رایگان باشد.

وی افزود: من این اخطار را در ماده 16 که بحث بهره برداری بود هم مطرح کردم اما رئیس مجلس آن را وارد ندانست اما در بند 3 ماده 16 این اصل به صراحت نقض شده است لذا این بند از ماده 16 باید حذف شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار قانونی توکلی گفت: اگر مقصود کمیسیون از این بند آن باشد که به دولت تکلیف شود که همه اماکن ورزشی را به بخش خصوصی بفروشد این اخطار وارد است اما اگر دولت در برخی موارد این اجازه را داشته باشد اخطار وارد نیست.

بعد از سخنان لاریجانی، اخطار توکلی مبنی بر مغایرت بند 3 ماده 16 با اصل 3 قانون اساسی به رای گذاشته شد و نمایندگان با 149 رای موافق، 13 رای مخالف و 18 رای ممتنع این اخطار را وارد دانستند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از این رای گیری با بیان اینکه دو راه در رابطه با این بند وجود دارد اظهار داشت: راهکار اول این است که این بند برای اصلاح به کمیسیون ارجاع شود.

وی تصریح کرد: اگر این بند به این شکل که «واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی در شهرهای بزرگ مجاز و در شهرهای کوچک منع باشد»، اصلاح شود نیازی به حذف این بند نیست.

راهکار دوم هم این است که کل این بند حذف شود ولی راهکار معقول تر آن است که ابتدا آن را اصلاح کنیم و فورا آن را حذف نکنیم.

بعد از مخالفت نمایندگان با راهکار اول پیشنهاد حذف این بند از سوی 10 نفر از نمایندگان مطرح و در نهایت بند 3 ماده 16 لایحه برنامه پنجم توسعه با 133 رای موافق، 32 رای مخالف و 12 رای ممتنع حذف شد.

بند 3 ماده 16 لایحه برنامه پنجم توسعه دولت را مکلف کرده است به منظور توسعه ورزش همگانی، قهرمانی و توسعه زیرساختهای ورزشی، نسبت به فروش اماکن ورزشی در حال بهره برداری و یا نیمه تمام مشروط به عدم تغییر کاربری اقدام و وجوه حاصله را به حساب خزانه داری کل واریز نماید تا در قالب بودجه سنواتی برای تکمیل واحدهای در دست اجرا و یا پرداخت تسهیلات براساس شرایط مندرج در بند 2 این ماده برای تحقق احکام مذکور در بند 1 اختصاص می یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet