ایام محرم 1398
1389/08/10 13:08:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
پزشکیان:

هر گونه توسعه یا ادغامی در دانشگاه باید از سوی هیئت امنا مصوب شود

**وزیر سابق بهداشت با تاکید بر این نکته طبق ماده ۴۹ قانون استقلال دانشگاهها، دولت نمی تواند در دانشگاه دخالت کند گفت: مصوبات هیئت امنا همانند مصوبات مجلس است اما مشخص نیست هیئت امنای دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمان انحلال چه وضعیتی داشته است.

دکتر مسعود پزشکیان در گفتگو با مهر افزود: کمیسیون بهداشت مجلس موضوع انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران را بررسی کرد و قرار شد وزیر بهداشت در کمیسیون بهداشت مجلس حضور یابد تا این موضوع توضیح داده شود که بر اساس کدام مصوبه قانونی این دانشگاه منحل شده است.

 

هر گونه توسعه یا ادغامی در دانشگاه باید از سوی هیئت امنا مصوب شود

وی اضافه کرد: این طور که ما اطلاع داریم دانشگاه از نظر قانونی هیئت امنا دارد و هر هیئت امنایی بر اساس حکم رئیس جمهور برای چهار سال انتخاب می شود و هر گونه توسعه یا ادغامی در دانشگاه باید از سوی هیئت امنا مصوب شود. هم اکنون در یک دانشگاه اگر بخواهند یک ساختمان ساده را واگذار کنند باید هیئت امنا تصمیم گیرد حال اینکه بر اساس کدام قانون یک دانشگاه منحل شده است سئوالی است که اعضای کمیسیون بهداشت برای آن جوابی نداشتند.

نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دلایلی که این انحلال بر اساس آن صورت گرفته باید مشخص باشد. طبق ماده 49 قانون استقلال دانشگاهها دولت نمی تواند در دانشگاه دخالت کند و مصوبات هیئت امنا همانند مصوبات مجلس است یعنی دولت هم نمی تواند از نظر قانونی در مصوبات هیئت امنا دخالت کند.

وی اضافه کرد: از همین رو مقرر شد از اداره قوانین مجلس سئوال شود که آیا این انحلال قانونی بوده است یا خیر.

پزشکیان با بیان این مطلب که همه از انحلال یک دانشگاه شوکه شده اند، گفت: این اتفاق جای بحث دارد. اینکه چگونه این کار انجام شده است، هیئت امنا را چگونه منحل کرده اند، آیا هیئت امنا در این زمینه کاره ای بوده است یا خیر و همه مسائلی هستند که چراهای بزرگی وجود دارد که وزارت بهداشت باید به آن پاسخ دهد.

وی با اشاره به واگذاری بخشهای مختلف دانشگاه علوم پزشکی ایران به دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهیدبهشتی اظهار داشت: موضوع واگذاری این بخشها به تهران و شهیدبهشتی خود جای بحث دارد. اگر بحث انحلال به منظور کوچک کردن این حوزه است کل دانشگاهها را جمع کنند اما اینکه بیایند یک دانشگاه دیگر را گسترده تر کنند آیا از نظر مدیریتی کار درستی است نیز باید مشخص شود که بر اساس چه شاخصی انجام شده است.

 

استدلال وزارت بهداشت کافی نباشد کمیسیون بهداشت وظیفه قانونی خود را انجام می دهد

وزیر اسبق بهداشت یادآور شد: در صورتی که دلایل وزارت بهداشت قانع کننده نباشد کمیسیون بهداشت نیز وظایف قانونی خود را انجام می دهد چرا که دولت نباید خلاف قانون و مقررات عمل کند.

وی گفت: سئوالات متعددی در این زمینه وجود دارد، اینکه مستندات قانونی انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران چیست، هیئت امنای دانشگاه علوم پزشکی ایران در این تصمیم گیری دخالت داشته یا خیر، آیا هیئت امنا در جریان این مصوبه بوده است و اینکه چگونه هیئت امنای دانشگاه را دور زده اند که باید پاسخ داده شود.

به گزارش مهر، دانشگاه علوم پزشکی ایران از روز شنبه 8 آبان ماه 89 بر اساس ابلاغ مصوبه شماره 677/110 معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور منحل شده است. کلیه فعالیتهای بهداشتی، درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران واقع در استان البرز به دانشکده علوم پزشکی کرج، کلیه واحدهای بهداشتی، درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کلیه واحدهای آموزشی و پژوهشی و دانشجویی به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتقل شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet