ایام محرم 1398
1389/08/11 09:22:00
سرویس اقتصادی
ترابی

طرح مسکن مهر در چهارمحال و بختیاری موفق بوده اما نواقصی هم دارد

**امروز دیگر کمتر کسی را می‌بینیم که با وجود تبلیغات گسترده‌ای که درباره طرح مسکن مهر انجام شده، راجع به این برنامه دولت برای خانه دار کردن همه مردم چیزی نشنیده باشد. اما به دور از همه هیاهوهای تبلیغاتی، آنچه مهم است، میزان بازدهی این طرح در مناطق مختلف کشور و تأثیر آن در خانه دار کردن مردم است. مسئله‌ای که برای اغلب مردم، چندان روشن نیست.

البته ضرورت اجرای این طرح، در استان‌های پرجمعیتی که بخش اعظم مردم آن، در شهرها ساکن هستند، بیشتر محسوس است. اما معنایش این نیست که استانی مثل چهارمحال و بختیاری که جمعیت زیادی از مردم آن، روستانشین هستند و شهرهای بزرگی به معنای واقعی کلمه ندارد، از این طرح بی‌نیاز  باشد. اما آنچه مهم است، نحوه اجرایی شدن این طرح در استان و تأثیرات درازمدت آن بر وضعیت مسکن مردم است.

 

درصد بودجه آورده افراد باید کمتر شود

"نصرالله ترابی قهفرخی"نماینده شهرکرد در گفتگو با هفته نامه زردکوه می‌گوید: این طرح نسبت به استان‌های دیگر، در استان ما موفق‌تر بوده و در مقایسه با استان‌های دیگر، میزان ساخت و سازها در چهارمحال بیشتر بوده است اما نتوانسته مشکلات مسکن را به طور کامل حل کند.

او دلایل ناموفق بودن این طرح را چنین برمی‌شمارد: در برخی از شهرها، به دلیل اینکه دولت زمین نداشته، با وجودی که عده‌ای درخواست کرده اند، دستگاه‌های اجرایی نتوانسته‌اند این طرح را عملی کنند.

ترابی با ذکر مثالی ادامه می‌دهد: مثلاً در منطقه منظریه به دلیل دوری از شهر و کوهستانی بودن منطقه، مشکلاتی دارد اما در مناطق نزدیک‌تر به مرکز شهر، مثل فرخ شهر، طرح موفق‌تر بوده است. وی از دیگر نواقص طرح به این مسئله اشاره می‌کند: این بحث که افراد به صورت سه نفری می‌توانند خودشان با دریافت وام، اقدام به ساخت و ساز کنند، هنوز عملی نشده است. هنوز متقاضیان مسکن در صف هستند، اما مسکن مهر هم توانسته کمی کمک کند. البته به گفته او، این تأثیرگذاری مثل قم نبوده که مسئولان آن اعلام کرده‌اند تا آخر امسال، کار این طرح در استان قم تمام است. نماینده شهرکرد می‌افزاید: تعداد زیادی برای مسکن مراجعه می‌کنند، اما اکثر آنان، اما 50- 40 درصد پول اولیه و بودجه‌ای را که خودشان باید داشته باشند، ندارند تا به مرحله وام برسند.

ترابی در توضیح این آسیب می‌گوید: در کشور ما برخلاف کشورهای دیگر که 10 درصد خود فرد هزینه می‌کند و 90- 80 درصد باقی از محل وام تأمین می‌شود، برای یک خانه 100 متری که 50 میلیون تمام می‌شود، خود فرد 10 میلیون باید داشته باشد که در استان محرومی مثل استان ما، آن را هم ندارد.

او توصیه می‌کند: باید درصد آورده افراد کمتر شود تا افرادی که این شرایط را ندارند نیز موفق به خانه‌دارشدن شوند.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet