هدر موبایل
1389/08/11 11:27:00
سرویس سیاسی

قانون، مجلس و نمایندگان در بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری

**دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسامی ضمن بررسی سوابق و مستندات طرح نظارت بر امور نمایندگان، دیدگاههای امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در مورد جایگاه و نقش قانون، مجلس و نمایندگان را بررسی کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،در این گزارش دفتر حقوقی خاطرنشان شده است که مجلس شورای اسلامی نهادی است که ریشه در آرای عمومی دارد و طبق ضوابط اساسی مدون، سهم قابل توجهی از حاکمیت در نظام سیاسی کشور را اعمال می‌کند.

بر اساس اصل هفتادویکم قانون اساسی «مجلس شورای اسلامی در عموم مسائل در حدود مقرر در قانون اساسی می‌تواند قانون وضع کند». علاوه بر قانونگذاری، قانون اساسی ابزارهای مختلف نظارتی را برای مجلس به رسمیت شناخته است تا از آن طریق مجلس بتواند بر امور مختلف نظارت داشته باشد. حق اظهارنظر برای هریک از نمایندگان، تحقیق و تفحص ، سؤال از رئیس جمهور و وزرا و در نهایت استیضاح ایشان و رأی عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور و یا رأی عدم اعتماد به وزیر نیز برخی از ابزارهای نظارتی مجلس و نمایندگان هستند.

ولی به رغم اینکه ابزارهای نظارتی مجلس برای نظارت بر خارج از مجلس پیش‌بینی شده است، چنین ابزارهایی برای نظارت درونی مجلس پیش‌بینی نشده و کمتر توجهی به این امر صورت گرفته است. با توجه به لزوم حفظ استقلال و شأن مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت و تقویت اعتماد عمومی به نمایندگان ملت و نهاد قانونگذاری و همچنین ضرورت حفظ سلامت و منزلت خانه ملت از نفوذ و عوامل فساد انگیز ، تعیین ساز و کار نظارت در این رابطه الزامی است.

علاوه بر این، به دلیل حفظ جایگاه مجلس و دوربودن آن از هرگونه شائبه توجه به برخی از مسائل همچون حفظ استقلال مالی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان، حفظ شئون نمایندگی و تبیین الزامات شغلی نمایندگی ضروری است.

دفتر مطالعات حقوقی افزود: امام راحل (ره) به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری به عنوان سکان دار حرکت انقلاب در مسیر صلاح، بارها به شأن و منزلت مجلس و نمایندگان و وظایف آنها تأکید و اشاره کرده و رهنمودهای مختلف و مهمی را در این زمینه داشته‌اند که در این گزارش گزیده‌ای از سخنان آنان در مورد مجلس ، رابطه آن با سایر قوا ، اهمیت قانون و شأن نمایندگی درج شده است تا بتواند چراغ راه مجلس و نمایندگان محترم قرار گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet