شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/11 13:17:00
سرویس صحن

نمایندگان با پذیرش بدون آزمون دانشجو در دانشگاه های خارج از کشور مخالفت کردند

**"محمد حسن ابوترابی فرد"در پاسخ به نمایندگان معترض به بند ۱ بند ی ماده ۲۴ لایحه برنامه پنجم توسعه پذیرش دانشجو در دانشگاه های خارج از کشور که بدون آزمون صورت می گیرد با حضور و نظارت ۳ وزیر صورت می گیرد بنابراین دولت سیاست های دقیقی را در این خصوص اعمال خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت "محمد حسن ابوترابی فرد"در پاسخ به تذکر حسین امیری خامکانی و نمایندگان دیگری از جمله نادران و کوچک زاده که نسبت به تبصره 1 ماده 24 برنامه پنجم توسعه اعتراض و تذکر داشتند گفت:‌دولت موظف است آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسط فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا  سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد بنابراین فراتر از آن را می تواند هزینه اش را از داوطلبان دریافت کند بنابراین در چارچوب این اصل عمل می شود.

نماینده قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی افزود:اما اینکه اشاره می کنید به بحث تبعیض و اینکه ممکن است دانشگاه ها در این راستا در چارچوب وظایف خود عمل نکنند جای نگرانی ندارد چرا که در تبصره یک می گوید:پذیرش دانشجو در شعب دانشگاه های داخل کشور خارج از آزمون سراسری انجام خواهد شد و ظوابط پذیرش دانشجو برای دوره کارشناسی توسط کارگروه موضوع ماده 4 قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: در این کارگروه 3 وزیر حضور دارند، وزیر علوم ،وزیر بهداشت و درمان و وزیر آموزش و پرورش و 2 مقام دیگر بنابراین یک کارگروهی است که دولت در این کارگروه می تواند سیاست های دقیق را اعمال کند بنابراین از این جهت هم هیچ نگرانی وجود ندارد و اخطار و تذکرات را وارد نمی دانم.

درتبصره 1ماده 24 لایحه پنجم توسعه،پذیرش دانشجو در شعب دانشگاه های خارج از کشور خارج از آزمون سراسری انجام خواهد شد ضوابط پذیرش دانشجو برای دوره کارشناسی توسط کارگروه موضوع ماده 4 قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه ها مصوب 16/8/1386 و برای دوره های تحصیلات تکمیلی با پیشنهاد دانشگاه ها و حسب مورد با تایید یکی از وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می شود.

نمایندگان تذکر دهنده بر این اعتقاد بودند که تبصره" ن "مغایر با اصل بند 9 اصل 3 قانون اساس است چرا که بسیاری از دانشگاه های غیرانتفاعی و غیردولتی دیگر نیز وجود دارند که از طریق آزمون دانشجو پذیرند و این تبصره جز تبعیضات ناروا چیز دیگری ندارد.

نمایندگان معترض پذیرش دانشجو در دانشگاه های خارج از کشور را بدون برگزاری آزمون تبعیض و به زیان دانشگاه های داخل کشور می دانستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet