هدر موبایل
1389/08/11 16:35:00
سرویس سیاسی
دهقان در گفت‌وگو با خانه ملت تشریح کرد:

جزییات فعالیت پنج‌ماهه کارگروه حل اختلاف دولت‌ومجلس

**عضو هیات رییسه و نماینده مجلس شورای اسلامی در کارگروه رفع اختلاف مجلس و دولت، جزییات فعالیت پنج‌ماهه این کارگروه را تشریح کرد.

"محمد دهقان" عضو کارگروه حل اختلاف مجلس و دولت، در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، گفت: این کارگروه از اواخر اردیبهشت ماه با ترکیبی متشکل از نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، اعضایی از دولت و شورای نگهبان آغاز به کار کرد و با برگزاری 18 جلسه در اواخر مهرماه به جلسات خود پایان داد.

دهقان نتایج جلسات این کارگروه را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: در این جلسات برخی از  موضوع‌های مختلف فنی , تخصصی ناظر بر قانون اساسی مورد بحث و تبادل نظر صورت گرفت و در نهایت آنچه که در ارتباط با این اصول مدنظر مجلس و دولت بود، در نوشتارهای جداگانه‌ای از سوی دو قوه به شورای نگهبان ارائه شد.

عضو هیات رییسه تاکید کرد: با بررسی‌هایی که در جلسات کارگروه رفع اختلاف در مورد اصول مختلف قانون اساسی صورت گرفت، بیش از گذشته محرز شد که این قانون جایگاه ویژه‌ای برای مجلس در نظام جمهوری اسلامی قائل شده است.

عضو هیات رییسه مجلس در خصوص دیدگاه‌های نمایندگان قوه مقننه در جلسات این کارگروه،  یادآور شد: در این جلسات به طور کامل به اصولی از قانون اساسی استناد شد که اختیاراتی را برای مجلس در نظر گرفته است که آنها را نمی‌شود تفسیر کرد و یا کاهش داد.

به گفته دهقانی، شورای نگهبان نیز مسایل مطرح شده در کارگروه را بررسی کرده و تصمیم‌گیری‌هایی می‌کند و پس آن، نتیجه کامل را به خدمت مقام معظم رهبری ارائه خواهند کرد.

"عباسعلی کدخدایی" سخنگوی شورای نگهبان روز گذشته از ارائه گزارش نهایی این کارگروه به مقام معظم رهبری تا پایان هفته آینده خبر داد.

کارگروه ویژه حل اختلاف‌های دولت و مجلس در شورای نگهبان پس از اختلاف‌نظرهای قوه مجریه و قوه مقننه در اجرا و ابلاغ نکردن برخی قوانین از سوی دولت، به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شد.

اعضای این کارگروه را نمایندگانی از مجلس، دولت و شورای نگهبان تشکیل می‌دهند.

"سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" نایب رییس ، "محمدرضا باهنر" معاون نظارت رییس مجلس ، "محمد دهقان" عضو هیات رییسه  و "احمد توکلی" رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی در این کارگروه حضور داشتند.

همچنین "ابراهیم عزیزی" معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی، "سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی" معاون پارلمانی و "فاطمه بداغی" معاون حقوقی رییس‌جمهور نیز از سوی دولت و "احمد جنتی" دبیر، "محمدرضاعلیزاد" قائم مقام دبیر و "عباسعلی کدخدایی" عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز از سوی این شورا در کارگروه رفع اختلاف مجلس و دولت عضویت داشتند.

جلسات کارگروه به ریاست دبیر شورای نگهبان و با حضور برخی کارشناسان و استادان دانشگا‌ه‌های کشور برگزار می شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet