وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1389/08/11 16:11:00
سرویس صحن
لاریجانی در پاسخ تذکر نقوی حسینی:

واگذاری مدارس دولتی مغایر قانون اساسی نیست

**نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی ماده ۲۶ لایحه برنامه پنجم توسعه کشور را مغایر اصل ۱۱۰ قانون اساسی دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت از جلسه علنی بعد از ظهر روز سه شنبه 11 آبان ماه،  در ادامه بررسی ماده 26 لایحه برنامه پنجم توسعه "سیدحسین نقوی حسینی" طی یک اخطار قانون اساسی با استناد به اصل 110 قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان کشور در شهریورماه سال جاری، ماده 26 این لایحه را مغایر این اصل و رهنمودهای رهبری دانست.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در آن دیدار فرمودند یکیاز آقایان در رابطه با خصوصی‌سازی در فرهنگ و بهداشت سوال کردند که به نظر نکته مهمی می‌آید؛ باتوجه به اصل 44 قانون اساسی شرکت های خصوصی سازی تعریف شده است در نتیجه بخش های فرهنگی و بهداشتی به آن شرح که عنوان شد مشمول خصوصی سازی نیست.

نقوی حسینی تصریح کرد: باید دقت کرد خصوصی سازی نه تنها شامل فروختن ساختمان اداری به بخش خصوصی بلکه واگذاری مدیریت آن را هم شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: نمایندگان مجلس قبل از این، به واگذاری خدمات آموزش و پرورش به شرکت‌های خصوصی معترض بودند چراکه واگذاری مدیریت آموزش و پرورش به بخش خصوصی یعنی وارد کردن معلمان از بخش خصوصی است در حالی که ما اصرار داریم معلمان از کانال تربیت معلم وارد شوند که ویژگی لازم را داشته باشند.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی اخطار قانون اساسی نقوی حسینی را وارد ندانست و گفت: مقام معظم رهبری به استثناء بخش‌های فرهنگی و بهداشتی و درمانی از خصوصی‌سازی اشاره کردند و اینکه آموزش و پرورش نیز در این حوزه قرار دارد، استنباط ماست.

لاریجانی تصریح کرد: ‌اینجانب از مقام معظم رهبری در این باره سوال کردم ایشان فرمودند سیاست‌های کلی در رابطه با خصوصی‌سازی آموزش و پرورش، آموزش عالی و بهداشت و درمان ابلاغ نکرده‌ام و مطلب مدون در این‌باره به عنوان قانون در اختیار ندادیم.

رئیس مجلس با اشاره به توضیحات سخنگوی کمیسیون تلفیق و نماینده دولت، ادامه داد: ‌براساس توضیحات نماینده دولت و آقای مفتح، منظور از خصوصی‌سازی در ماده 26 با توجه به استناد به 2 ماده 16 و 13 مدیریت خدمات کشوری گرفتن پول از مردم نیست در نتیجه مغایر با اصل 30 قانون اساسی که رایگان بودن خدمات آموزشی را الزامی کرده است، ‌نیست.

بر اساس ماده 26 لایحه برنامه پنجم وزارت آموزش و پرورش مکلف است ساز و کار اداره امور مدارس و مجتمع های آموزشی در استان‌ها و مناطق خود را در چهارچوب مواد 13 و 16 قانون مدیریت خدمات کشوری به صورت غیر دولتی تهیه و حداکثر تا پایان سال اول برنامه به تائید معاونت برساند به نحوی که از سال دوم برنامه سالانه حداقل سه درصد(3%) و در طول برنامه حداقل پانزده درصد(15%) مدارس دولتی به صورت غیر دولتی اداره شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet