هدر موبایل
1389/08/11 18:26:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون امنیت ملی:

1+5 اراده‌ای برای نتیجه‌بخش‌بودن مذاکرات آتی ندارد

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر چه جمهوری اسلامی ایران خواهان حل مشکلات از طریق مذاکره است اما به نظر می رسد گروه ۱+۵ اراده ای برای نتیجه بخش بودن مذاکرات آینده ندارد.

سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با ایرنا افزود: محتوای دو نامه ارسالی از سوی مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان به مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حاکی از آن است که ایران همچنان بر پیش شرط های اعلام شده خود پایبند است.

وی یادآور شد: سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در نامه های ارسالی خود بر سه شرط اعلام شده از سوی رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است.

نقوی حسینی با تاکید بر اینکه گروه 1+5 باید اعلام کند که آیا مذاکره را برای حل موضوع هسته ای ایران می خواهد و یا به دنبال سیاست ' مذاکره برای مذاکره ' است، افزود: اگر چه اعضای این گروه هنوز درباره شروط اعلام شده از سوی ایران سخنی به میان نیاورده اند اما به نظر می رسد که آنان با ارایه پیشنهادات جدید قصد دارند این مذاکرات را به نفع خود تغییر دهند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، پیشنهاد غرب مبنی بر افزایش حجم خروج اورانیوم غنی شده با غنای 5/3 درصد از ایران برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران را یک گام جدید از سوی گروه 1+5 ارزیابی کرد زیرا آنان تلاش کرده اند پیشنهادات جدیدی به تهران ارایه کنند.

نقوی حسینی تاکید کرد: با وجود ارایه این پیشنهادها نکته مهم این است که جمهوری اسلامی ایران همچنان پای پیش شرط های اعلام شده خود ایستاده است.

وی با تاکید بر اینکه بیانیه تهران مبنای عمل جمهوری اسلامی ایران در مساله مبادله سوخت هسته ای با غنای پایین با سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران است اظهار داشت: از آنجا که بیانیه تهران یک سند بین المللی و دارای اعتبار است، هرگونه تغییر در محتوای آن و بویژه تغییر مکان مبادله سوخت باید از طریق صادرکنندگان این بیانیه صورت گیرد.

این نماینده اصولگرای مجلس در عین حال تاکید کرد: بررسی عملکرد گروه 1+5 و اظهارات اعضای آن در موضوع هسته ای ایران نشان می دهد که این گروه اراده مستحکمی برای حل این موضوع ندارد و با ارایه پیشنهادات جدید موجب پیچیدگی بیشتر مساله می شود.

نقوی حسینی افزود: هرچند ایران مذاکره را رد نمی کند و می خواهد که مسایل در چارچوب گفت و گو حل و فصل شود اما همچنان روی پیش شرط های اعلام شده خود برای آغاز گفت و گوها با شش کشور پایبند است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet