هدر موبایل
1389/08/12 09:54:00
سرویس فرهنگی
عزت‌الله دهقان:

حوزه های علمیه بیشترین توجه را به مسائل فرهنگی داشته باشند

**نماینده درود و ازنا با اشاره به سفر اخیر رهبر معظم انقلاب به قم و تاکید ایشان بر ورود جدی حوزه های علمیه به مسائل فرهنگی گفت: لازم است حوزه های علمیه، صدا و سیما، سازمان تبلیغات و دیگر نهادهای فرهنگی با همفکری نظرات مقام معظم رهبری را با جامعیت کامل فراهم آورند.

"عزت‌الله دهقان" عضو کمیسیون آموزش ‌وتحقیقات مجلس در گفت وگو با نشریه بامداد به بررسی ابعاد سفر رهبر معظم انقلاب به قم پرداخت

 رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان از قم مسائل مهمی را بیان کردند که یکی از آنها حضور جدی روحانیت در مسائل فرهنگی و آموزشی بود. با توجه به این بیانات چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

تعلیم و تربیت و مسائل فرهنگی ابعاد پیچیده‌ای دارد که دایر مدار آن انسان است البته انسان هم از پیچیده‌ترین موجودات عالم است که خداوند هنگام خلقت آن، خود را تحسین کرده است. انسان از چنان ابعاد پیچیده‌ای برخوردار است که بزرگانی که در انسان‌شناسی دستی بر آتش دارند، هنوز نتوانسته‌اند ابعاد پیچیده این موجود ناشناخته را کشف کنند.

به هر حال در بحث انسان‌شناسی دو مقوله تربیت و فرهنگ جزو مسائل مهم هر انسانی است که نظریات فراوانی در مورد آن ارائه شده و هرکس به قدر فهم خود از آن برداشت‌هایی داشته است اما از آن‌جا که ما مسلمان هستیم و کتاب آسمانی ما قرآن و مرتبط با وحی است باید تأکید کرد که انسان را هیچ‌کس جز خالق انسان نمی‌شناسد.

مقام معظم رهبری نیز با تکیه بر دین اسلام و از آن‌جا که گوشت، پوست و خونشان آمیخته با فرهنگ اسلامی، آموزش‌وپرورش اسلامی و تربیت اسلامی است در مقوله تربیتی و فرهنگی، بهترین مأخذ و رهنمود برای جهت‌گیری در قبال این مسائل هستند.

از آن‌جایی که حرف‌های خالق آدم و دستورالعمل‌ها به وسیله وحی به انسان ابلاغ شده است و پیامبران مسئول رساندن آن به انسان‌ها هستند، حوزه‌های علمیه که برگرفته از دین اسلام و زنده نگه‌دارنده راه پیامبران هستند و نسبت به قرآن اعرفند در داشتن مسئولیت در قبال مسائل فرهنگی و آموزشی وظیفه سنگینی برعهده دارند.

بر این مبنا حوزه‌های علمیه و نخبگان دانشگاه‌ها باید دست به دست هم دهند و درخصوص مسائل مهمی که در بیانات رهبری بر آن تأکید شد، آموزش‌و پرورش، صداوسیما، حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات و... با یکدیگر همفکری و تشریک مساعی نمایند تا برای رسیدن به نظرات رهبری بتوانند به جامعیت کاملی برسند.

 رهبری گلایههایی در این مباحث مطرح کردند. برای رفع این مسائل باید چه کرد؟

مسائل فرهنگی خیلی پیچیده است و حوزه‌های علمیه با توجه به این‌که فرهنگ ما اسلامی است باید بیشترین توجه و ورود را به این قضیه داشته باشند که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های جدی کاستی‌ها و نقایص برطرف شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet