خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/12 10:23:00
سرویس فرهنگی
نورا:

باید در رشته‌های علوم انسانی نیازسنجی کنیم

**نماینده مردم زابل و زهک گفت: بسیاری از رشته‌های علوم انسانی در دنیا دچار تغییر و تحولات شده و رشد کرده‌اند.ما هم در رشته‌های علوم انسانی نیاز به تغییر داریم، از آن جهت که باید در این رشته‌ها نیازسنجی کنیم.

"عباسعلی نورا" در گفت وگو با نشریه مندیل گفت: ما در بعضی از رشته‌ها فارغ‌التحصیلان بسیاری داریم که جذب کار  نشده‌انداز جمله فارغ التحصیلان ادبیات فارسی، حقوق، فقه و معارف اسلامی؛ این پدیده نشان می دهد که ما در پذیرش دانشجو در بسیاری از رشته‌ها غیرکارشناسی عمل کرده‌ایم و نیاز به بازنگری داریم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: ما نمی‌خواهیم تافته جدابافته از دنیا باشیم، اما تحولات بسیاری در این رشته‌ها اتفاق افتاده است و به‌روز شده‌اند. ما نیاز داریم در بازنگری علوم انسانی علاوه بر نیازهای جامعه خودمان به تغییر و تحولات روز در دنیا هم توجه کنیم.

نماینده زابل و زهک با اشاره به دیدگاه‌های متفاوتی که در دنیا نسبت به رشته‌های علوم انسانی وجود دارد گفت: در حال حاضر رشته مدیریت تحولات بسیاری داشته است. ما می‌توانیم همان تعریف‌ها و اصول را داشته باشیم اما راهبردها و وظایف یا تعریفی که برای مدیر می‌شناسیم مقداری با نگاه‌های داخلی سازگار باشد. در واقع نگاه مدیریتی می‌تواند دو بخش داشته باشد. یک بخش مستقل از نوع جامعه و بخش دیگر رویکردی بر نیازهای جامعه دارد. دیگر نمی‌توان با روش‌های کلاسیک یک جامعه را مدیریت کرد.

نورا با تأکید بر این‌که نهاد خانواده در کشور ما همچنان از جایگاه خاصی برخوردار است گفت: در بسیاری از کشورها ممکن است رویکردشان به خانواده تغییر کرده باشد اما در جامعه ما همچنان خانواده بنیاد مستحکمی به حساب می‌آید، همین‌طور تشکیل انجمن‌ها و نهادهای اجتماعی برای ما هنوز اهمیت خاصی دارد.

عضو کمیسیون بودجه ادامه داد: در بسیاری از کشورها رشته‌ها میان‌رشته‌‌ای است که ما در این بخش نیاز به تقویت داریم. همچنین برخی دانشجویان در دیگر کشورها، رشته علوم انسانی را در کنار یک رشته دیگر می‌خوانند مثلاً اقتصاد مهندسی را در کنار دکترای مکانیک می‌خوانند و این به کارآیی‌شان در رشته اصلی کمک می‌کند.

 نورا درخصوص ایجاد رشته‌های جدید در شاخه‌های علوم انسانی به مندیل گفت: در کشور ما رشته‌هایی  مانند حقوق  دریا  تدریس  نمی‌شود. ما در چنین بخش‌هایی نیاز پیدا می‌کنیم از جایی دیگر کارشناس بیاوریم و باید در بازنگری علوم انسانی به این نقص توجه  شود.

نماینده زابل و زهک ادامه داد: علوم انسانی در کشور ما با روش‌های معمول  رشد  نکرده است یعنی منطبق بر نظام‌های بین‌المللی پیش نرفته‌ایم. مثلاً در مدیریت، محیط‌زیست دریا و حقوق شهروندی به ندرت مطالعه کرده‌ایم و اینها مشکلاتی در علوم انسانی ما ایجاد کرده است که باید حل شود.

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد: ما نباید صورت مسئله را پاک کنیم و مدتی تدریس این رشته‌ها را تعطیل کنیم چون مانع گسترش آنها خواهیم شد.

 نورا در پایان افزود: بیش از شش ماه معطل ماندن این رشته‌ها خطر بزرگی برای جامعه محسوب می‌شود و آینده کشورمان را دچار مشکل خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet