ایام محرم 1398
1389/08/12 10:28:00
سرویس سیاسی
عبدالرضا ترابی:

مجلس حق تحقیق در همه امور کشور را دارد

**عبدالرضا ترابی گفت:مجلس حق تحقیق و تفحص در همه امور کشور را دارد چه این امور مربوط به نهادها، ارگان‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه و مؤسسات دولتی باشد و چه مربوط به مؤسسات خصوصی مانند بانک‌ها باشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"عبدالرضا ترابی" نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نشریه کویر سمنان درباره تصویب طرح تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان خارج از کشور که هفته گذشته در مجلس به تصویب رسید، گفت: مجلس ابزارهای نظارتی متعددی چون دیوان محاسبات، سؤال از وزیر و تحقیق و تفحص دارد. در حال حاضر نیز بحث تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان مطرح شده است که در خارج از کشور فعال است و گردهمایی نیز در تهران داشته‌اند.

وی افزود: این شورا در بیشتر کشورهای اروپایی و آسیایی و فرودگاه‌های این کشورها دفاتری دارند که الان به صورت فعال در حال فعالیت هستند و با ایرانیان خارج از کشور برای حل مشکلاتی که احتمالاً با آنها مواجه می‌شوند، در تماس هستند. 

ترابی درباره علت مطرح شدن این طرح در مجلس شورای اسلامی و رأی مثبت نمایندگان برای تحقیق و تفحص خاطرنشان کرد: در گردهمایی که این شورا در تهران داشته مسائلی مانند حجاب رعایت نشده است. ضمن اینکه بحث هزینه‌هایی که مصرف شده است مانند هزینه اقامت در هتل، بلیت رفت و برگشت و هدایایی که تهیه شده مواردی هستند که جای سؤال دارند.

وی درباره چگونگی طرح این موضوع در مجلس نیز گفت: یکی از نمایندگان تهران در مجلس درباره این موضوع از وزیر امور خارجه سؤال کرد. البته شاید وزیر امور خارجه هم در این ماجرا دخیل نبوده است اما با توجه به سمتی که وزیر امور خارجه در مسئولیت سیاست خارجی کشور دارد، وی باید پاسخگو باشد. البته نماینده سؤال‌کننده هم از پاسخ وزیر قانع نشد و وزیر هم یک کارت زرد گرفت. بعد از آن بود که درخواست تحقیق و تفحص ارائه شد و این امر در مجلس به مشورت گذاشته شده و در نهایت رأی بالایی هم آورد.

نماینده مردم گرمسار درباره اینکه قرار است با انجام این تحقیق چه اتفاقی روی دهد نیز گفت: قرار است در زمینه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور تحقیق شود که نتیجه آن به مجلس ارائه خواهد شد. این امر به هیچ‌وجه بد نیست و اگر اشکالاتی هم در این ارتباط مشاهده شود دولت می‌تواند آنها را متوجه شده و برطرف کند.

ترابی درباره نقش مجلس در چنین موقعیت‌هایی نیز گفت: به هر حال مجلس هم باید در چنین مواردی که پیش می‌آید حضور داشته باشد و اگر اشکالاتی وجود دارد نقش نظارتی خود را ایفا کند تا جلوی مواردی را که شاید موجب شود برای نظام مشکلی پیش بیاید گرفته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet