ایام محرم 1398
1389/08/12 12:41:00
سرویس صحن
هدایت خواه در تذکر آئین نامه ای؛

بند «الف» ماده 30 مغایر اصل 110 قانون اساسی است

**نماینده دنا و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی بند الف ماده ۳۰ لایحه برنامه پنجم توسعه را مغایر اصل ۱۱۰ قانون اساسی دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "ستار هدایت خواه "نماینده دنا و بویر احمد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چهارشنبه در اخطاری با استناد به بند اول و دوم اصل 110 قانون اساسی،گفت:براساس سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به نهادهای عمومی غیردولتی اجازه بنگاه داری داده شده؛ولی برخلاف این سیاست های ابلاغی هم اکنون مجلس می خواهد تصمیم بگیرد که بنگاه داری برای این نهادهای عمومی غیردولتی را ممنوع کند.

وی افزود:بنابراین تصمیم مجلس در بند الف ماده 30 لایحه برنامه پنجم توسعه مغایر اصل 110 قانون اساسی است.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت: بنده از سیاست های ابلاغی رهبری برداشتی را ندارم.

در بند الف ماده 30 لایحه برنامه پنجم توسعه به دولت اجازه داده شده در راستای ایجاد ثبات، پایداری و تعادل بین منابع و مصارف صندوق های بازنشستگی نسبت به اصلاح ساختار این صندوقها بر اساس اصول زیر اقدام قانونی را به‌عمل آورد: کاهش وابستگی این صندوقها به کمک از محل بودجه عمومی دولت (به‌استثناء سهم قانونی دولت در حق بیمه) در طول برنامه پنجم از طرق مختلف از جمله تنظیم عوامل مؤثر بر منابع و مصارف صندوق‌ها منطبق بر محاسبات بیمه ای، کاهش حمایتهای غیر بیمه‌ای صندوقها و انتقال آن به نهادهای حمایتی، تقویت ساز و کارهای وصول به موقع حق بیمه ها و تقویت فعالیتهای اقتصادی و سرمایه‌گذاری سود آور با اولویت سرمایه گذاری در بازار پول و سرمایه، به نحوی که سود سرمایه‌گذاری مورد نظر کمتر از سود اوراق مشارکت بانکی نباشد.

براساس این بند انجام هر گونه فعالیت بنگاه داری جدید ممنوع است و موارد قبلی و موجود و نیز سهامی که در ازاء مطالبات به صندوقها واگذار می شود باید طی برنامه زمانبندی شده‌ای که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد تا پایان اجرای برنامه با رعایت مقررات به بخشهای خصوصی و تعاونی واگذار شود. همچنین ایجاد هر گونه تعهد بیمه ای و بار مالی خارج از ارقام مقرر در جداول قوانین بودجه سنواتی ممنوع است. تعهدات تکلیف شده فقط در حدود ارقام مذکور قابل اجرا است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet