خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/12 16:07:00
سرویس صحن
لاریجانی اخطار انصاری را وارد ندانست؛

طبق اصل 72 قانون اساسی مجلس می‌تواند مغایرت با شرع را تشخیص دهد

**نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی برنامه پنجم توسعه به نحوه اداره جلسه علنی مجلس به رئیس مجلس تذکر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در صحن علنی عصر روز چهارشنبه 12 آبان، چمشید انصاری به حذف بند "ج" ماده 30 برنامه پنجم توسعه کشور تذکر آئین نامه ای داد و گفت: ‌نحوه عمل رئیس مجلس شورای اسلامی خلاف ماده 181 آئین نامه داخلی مجلس است.

وی تصریح کرد: طبق این ماده، اخطار قانون اساسی مقدم به تذکر و اظهارنظر دیگران است. این در حالی است که شما سلیقه ای برخورد کردید و این بند را خلاف شرع عنوان کردید.

انصاری ادامه داد: ‌اصول شرع گسترده و انشاء شده نیست، پس رییس جلسه نمی تواند به طور سلیقه ای ماده و بندی را خلاف شرع بداند، تشخیص خلاف شرع بر عهده شورای نگهبان است.

علی لاریجانی رئیس مجلس تذکر انصاری را وارد ندانست و به اصل 72 قانون اساسی اشاره کرد و گفت:‌ بر اساس این اصل مجلس شورای اسلامی نمی تواند ماده ای را خلاف اصول شرع و قانونی مذهب کشور تصویب کند.

رئیس مجلس ادامه داد: درست است که تشخیص مغایرت شرع و قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است با این وجود مجلس می تواند طبق اصل 72 ورود کند و در نهایت شورای نگهبان نظر نهایی را خواهد داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet