خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1389/08/12 17:18:00
سرویس بین الملل
نایب رئیس کمیته همکاری‌های پارلمانی مجلس کرواسی:

اقلیت‌های دینی ایران در شرایط مناسبی زندگی می‌کنند

**«مارتین جورجویک» با اشاره به شرایط مناسب اقلیت‌های مذهبی و دینی در کشورمان، گفت: اقلیت‌ها‌ی دینی در ایران از حمایت قانون برخوردارند.

به گزارش خانه ملت، هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران متشکل از 3 تن از نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی در کنفرانس ویژه اقلیت‌های بین‌المللی در مکزیک شرکت کرد.

ین کنفرانس حضور بیش از 200 نماینده از مجالس جهان با موضوع مشارکت مؤثر اقلیت‌‌ها و قومیت‌ها در سیاست در ایالت چیاپاس مکزیک جریان دارد‌ و از جمهور اسلامی ایران آقایان یوناتن بت کلیا، سیامک مره صدق، و اسفندیار اختیاری نمایندگان اقلیت‌های دینی آشوری، کلیمی، و زرتشتی در مجلس شورای اسلامی در این اجلاس شرکت کرده‌اند.
در اجلاس، بت‌کلیا نماینده اقلیت‌های دینی مجلس و رئیس هیئت اعزامی با اشاره به موادی از قانون اساسی جمهوری اسلامی گفت: در جمهوری اسلامی ایران اقلیت‌های دینی به رسمیت شناخته شده و در قانون اساسی در انجام مراسم دینی و سنتی خود آزاد هستند و در احوال شخصیت و تعلیمات دینی بر اساس آئین خود آزادنه عمل می‌کنند.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر پیرامون ادیان الهی اعم از زرتشتیان مسیحیان، کلیمیان در آزادی کامل در کنار برادران هموطن و مسلمان خود زندگی می‌کنند، دارای اماکن مذهبی و مدارس خاص خود هستند.
این نماینده مجلس افزود: زیر‌ساخت‌های قانونی و فرهنگی لازم برای مشارکت اقلیت‌های گوناگون دینی و قومی در جمهوری اسلامی فراهم بوده و آنان در تصمیم گیری‌های سیاسی و اجتماعی کشور خود فعالانه حضور دارند و ظرفیت‌ لازم برای افزایش هر چه بیشتر مشارکت آنان از طریق ساز و کارهای پیش بینی شده دموکراتیک وجود دارد.
بت کلیا در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: برای اقلیت‌های آگاه ایرانی آنچه در درجه اول اهمیت و اولویت قرار دارد یکپارچگی و سربلندی کشورشان است و نام ایران و ایرانی را برای خود یک افتخار می‌دانند.
در نشست دیگری از این اجلاس، سیامک مره صدق نماینده اقلیت کلیمیان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در مرود مفهوم اقلیت تفاوت اساسی بین فرهنگ‌ها وجود دارد و در کشور ایران، گروه‌های متفاوت دینی، مذهبی و نژادی به‌عنوان جزئی از ملت ایران زندگی می‌کنند و در تاریخ طولانی ایران بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ سابقه رفتار نژاد‌پرستانه در مورد اقلیت‌های دینی رسمی ایران وجود نداشته است.
وی افزود: در زمانی که در اروپا رفتارهای نژاد‌پرستانه حکم فرما بوده است، در ایران گروه‌های مختلف در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته است.
نماینده کلیمیان همچنین گفت: همزیستی مسالمت آمیز و برادرانه ایرانیان پیرو ادیان توحیدی، الگوی مناسبی برای جهانیان به شمار می‌رود و حضور نمایندگان اقلیت‌های دینی در پارلمان بر اساس شیوه جمهوری اسلامی ایران راه‌حل مناسبی برای مشارکت هر‌چه بیشتری اقلیت‌ها و وسائل سیاسی و اجتماعی، خواهد بود.
در این اجلاس که نمایندگان اقلیت‌های دینی از 40 کشور جهان پیرامون موضوعات مذکور به تبادل نظر می‌پردازد.
مارتین جورجویک نایب رئیس کمیته همکاری‌های پارلمانی مجلس کرواسی در بخشی از سخنان خود به شرایط مناسب اقلیت‌های مذهبی و دینی در ایران اشاره کرد و گفت: ایران کشور چند فرهنگی است که سابقه تاریخی و تمدنی دارد و اقلیت‌ها در آنجا از حمایت قانون برخوردارند.
وی با اشاره به حضور زرتشتیان و مسیحیان یهودیان در ایران تأکید کرد: در این زمینه باید تعصب را کنار گذاشته و مستقل از برخوردهای سیاسی به واقعیت کشورها توجه کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet