شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/14 15:40:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس کمیته حقوق بشر:

اکثر کشورهای درحال توسعه به نقض حقوق بشر در آمریکا اعتراض جدی دارند

**"زهره الهیان" رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی گفت که اکثر کشورهای درحال توسعه نسبت به نقض حقوق بشر درآمریکا اعتراضات جدی دارند.

وی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو بسر می برد، در یک گفت وگو با ایرنا افزود: برای نخستین بار در طول تاریخ امریکا، بنا است در جایگاهی مثل سازمان ملل آن هم در شورای حقوق بشر سازمان ملل ، وضعیت حقوق بشر آمریکا بررسی و به نقد گذاشته شود.

نهمین نشست دوره‌ای و جهانی حقوق بشر (UPR )امروز برای بررسی وضعیت حقوق بشر آمریکا در ژنو تشکیل شد.

رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این نشست هم اکنون درجریان است ، اظهار داشت : قبل از شروع این نشست بیش از یکصد کشور ثبت نام کردند و تصمیم دارند دیدگاههای خود را نسبت به وضعیت حقوق بشر امریکا مطرح کنند.

وی گفت : اکثر این کشورها، کشورهای درحال توسعه هستند که اعتراضات جدی به نقض حقوق بشر در امریکا دارند.

الهیان ادامه داد: آمریکا پیش از شروع این نشست خیلی تلاش کرده بود که این لیست سخنرانان را بهم زده و رسمیت این فهرست را از بین ببرد. این نشانه نگرانی آمریکایی ها نسبت به کشورهای ثبت نام کننده و موارد اعتراضی این کشورها در خصوص نقض حقوق بشر در آمریکا است.

این عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد:کشورهایی چون کوبا ، ونزوئلا ، بولیوی ، روسیه، چین، الجزایر، اندونزی و سایر کشورهای دیگر در راس این فهرست بودند.جمهوری اسلامی ایران سومین کشوری بود که موارد اعتراضی خود را نسبت به وضعیت حقوق بشر امریکا در 13بند ارائه کرد.

وی گفت: از جمله مواردی که ما در این سخنرانی مطرح کردیم اینکه ایران ضمن محکومیت و ابراز نگرانی عمیق از وضعیت حقوق بشر در امریکا می خواهد که امریکا نسبت به قوانین بین المللی حقوق بشری احترام قائل شود و آن را به اجرا گذارد.

الهیان افزود:اعتراضات خود را با حضور' سیا' در برخی از کشورها و عملیات مخفی سازمان سیا در خارج از کشور امریکا به بهانه مقابله با تروریسم مطرح کردیم و خواستار آن شدیم که قوانین و اقدامات ضد تروریستی در آمریکا مطابق با استانداردهای حقوق بشری باشد.

رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: اعتراض دیگری که داشته ایم نقض حقوق بشر توسط نیروهای نظامی و شرکت های امنیتی خصوصی امریکا در عراق، افغانستان و دیگر کشورها بود.

وی افزود: بحث دیگر اعتراض ما به حمایت های امریکا از رژیم صهیونیستی بود که این حمایت ها منجر به نقض حقوق بشر در فلسطین توسط اسراییل می شود و ما خواستار این مساله شدیم که امریکا به حمایت خود از ناقضین حقوق مردم فلسطین پایان دهد.

خانم الهیان اضافه کرد: بحث دیگری که ما مطرح کردیم آن بود که طبق گزارشات در رابطه با اعتراض توهین به اسلام و خشونت علیه مسلمانان در امریکا بود و خواستار آن شدیم که امریکا اقدامات موثری برای جلوگیری از توهین به اسلام و قران کریم و خشونت علیه مسلمانان و اسلام ستیری داشته باشد و قوانین لازم برای پیشگیری از این اهانت ها ر ا تصویب کند.

وی با اشاره به دیگر بندهای مطرح شده از سوی ایران گفت: بحث دیگر حقوق مردم بومی امریکا بود و اینکه امریکا طبق گزارش سازمان ملل در واقع ظلم بزرگی به مردم امریکا و بخصوص بومیان امریکا یعنی سرخپوستان داشته و بیانیه سازمان ملل برای به رسمیت شناختن سایر قسمت های امریکا مثل آلاسکا و هاوایی را رعایت نمی کند و مردم بومی امریکا با تبعیض جدی و در واقع ظلم جدی امریکا مواجه هستند و استراتژی امریکا، از بین بردن نسل بومیان امریکا و سرخپوستان امریکاست.

خانم الهیان در باره توصیه های کشورهای مختلف جهان که امروز در نشست یو.پی.ار در باره امریکا مطرح می کنند، گفت:توصیه های مطرح شده توسط کشورها در واقع در یک دوره مجدد گزارش 'یو.پی.ار' مورد بازبینی قرار می گیرد .ملاک بررسی این توصیه ها است و شورای حقوق بشر، نظارت خود را بر وضعیت حقوق بشر سایر کشورها از جمله امریکا ادامه خواهد داد.

رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی در باره نشست دوره‌ای و جهانی حقوق بشر (UPR ) گفت: ما باید از این سازو کار سازمان ملل بیشترین استفاده را برای ایجاد یک توازن در عرصه بین المللی داشته باشیم.

وی تاکید کرد : نشست امروز ژنو که وضعیت حقوق بشر امریکا را بررسی می کند سفر مهمی بود و در واقع از بلندگوی سازمان ملل توانسیتم پیام خود را برای کشورهای مختلف و مردم جهان در اعتراض به وضعیت حقوق بشر امریکا ارائه کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet