ایام محرم 1398
1387/03/30 17:09:00
سرویس بین الملل

نایب رییس مجلس ایران: احترام و رعایت قوانین اولویت روابط خارجی است

ابوترابی روز پنجشنبه طی سخنانی در نودمین سالگرد تاسیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان با ابلاغ پیام علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: ایران در مناسبات بین المللی و روابط خارجی خود همواره قوانین را محترم شمرده است.

به گزارش خانه ملت به نقل از ایرنا، حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی اظهار داشت : بر این اساس، ایران همزیستی مسالمت آمیز مبتنی بر رعایت حقوق متقابل ملتها و پرهیز از تشنج منطقه ای و مخالفت با هرگونه اعمال فشار قدرت های فرا منطقه ای را مواضع اصولی خود می داند.

ابوترابی گفت : قانونگذاری در هر کشور از اعتقاد و رویکرد مردم آن به سمت رفتارهای مبتنی بر قانون مداری و خرد جمعی حکایت می کند که بی شک آثار آن را در مناسبات داخلی و روابط با سایر ملتها می توان یافت .

وی اضافه کرد : جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از یکصد سال سابقه پارلمانی و جمهوری آذربایجان با 90 سال سابقه ، گویای اهتمام و توجه خاص رهبران و مردم دو کشور به مبانی و رعایت حقوق و آزادی های مشروع اجتماعی بر محور قانونمداری است .

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ایران افزود : سابقه تاریخی و پارلمانی درخشان و ایده تاسیس اتحادیه مجالس آسیای ای .پی .ای با همکاری جمهوری آذربایجان و 39 کشور مهم آسیایی زمینه لازم را برای برگزاری اولین اجلاس این اتحادیه در تهران فراهم می آورد.

حجت الاسلام ابوترابی ابراز امیدواری کرد مجلس ملی جمهوری آذربایجان با برخورداری از سابقه و خدمات تاریخی در امر قانونگذاری با حضور فعال در اجلاس های اتحادیه مجالس آسیایی ، درپیشبرد اهداف آن بیش از پیش موثر باشد وی گفت : ایران همواره بر حل مسالمت آمیز مناقشات منطقه ای تاکید و در مساله قره باغ نیز بر حفظ تمامیت ارضی کشور برادر جمهوری آذربایجان همیشه اصرار داشته و از مواضع جمهوری آذربایجان در سازمان های بین المللی حمایت کرده و خواهد کرد.

نایب رییس مجلس کشورمان گفت : ایران معتقد است که منازعه و تنش درمنطقه علاوه بر این که زمینه دخالت قدرت های فرا منطقه ای را فراهم می آورد، مانع رشد و توسعه و در نتیجه باعث عقب ماندگی کشورها و ملت ها می شود.

وی افزود : ایران دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته ای را حق مسلم خود می داند و در این ارتباط از مواضع اصولی مقامات جمهوری آذربایجان و به خصوص رییس جمهوری این کشور الهام علی اف که همواره در اظهارات خود استفاده از انرژی هسته ای مسالمت آمیز را حق طبیعی ایران دانسته و ازآن حمایت کرده ، قدردانی می کند.

ابوترابی در پایان با تاکید بر ضرورت روابط متقابل دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی ،اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی برگسترش روابط پارلمانی و استفاده متقابل از تجارب قانونگذاری دو کشور برای استفاده بهتر از ظرفیت های کارشناسی و تخصص موجود در پارلمان ها، خواستار تقویت هر چه بیشتر روابط دو کشور شد.

نودمین سالگرد تاسیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان با حضور 9 تن از رییسان مجالس کشورها ، 18 نفر از نایب رییسان و شماری از نمایندگان مجالس 40 کشور از صبح روز پنجشنبه به مدت یک روز در باکو برگزار شده است .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet