هدر موبایل
1389/08/15 10:25:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

اجرای طرح تحول اقتصادی مهمترین میانبر تحقق سند چشم انداز 20ساله

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان تدوین برنامه پنجم توسعه و اجرای طرح تحول اقتصادی را مهمترین میانبر تحقق سند چشم انداز ۲۰ ساله دانستند.

* با اجرای طرح تحول اقتصادی به اهداف سند چشم انداز نزدیک می شویم

در همین ارتباط عضو کمسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی گفت:با تدوین برنامه پنجم توسعه بر اساس سند چسم انداز توسعه توسط مجلس و اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها با پشتکار و جدیت دولت دهم به اهداف اقتصادی سند چشم انداز توسعه نزدیک می شویم.

سیدناصر موسوی دارگانی، نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به هفتمین سالگرد ابلاغ سند چشم انداز 20 ساله گفت:سند چشم انداز 20 ساله به عنوان نقشه راه جمهوری اسلامی برای حرکت در مسیر انقلاب اسلامی و رسیدن به اهداف این سند راهبردی و مهم باید دستور عمل دولت و مجلس در تدوین و اجرای قوانین باشد.

وی، با اشاره به عملکرد دولت در تحقق اهداف سند چشم انداز اظهارداشت:دولت با پیشنهاد طرح تحول اقتصادی در راستای عملی کردن اهداف چشم انداز کوشیده است.

عضو کمیسیون اقتصادی افزود:اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها موجب توسعه عدالت اقتصادی، تحول در ساختارهای تولید اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی می شود که به تبع آن رونق فضای کسب و کار، توسعه اقتصادی و افزایش صادرات با هدف فتح بازارهای جهانی را درپی خواهد داشت.

 

وی، خاطر نشان کرد : با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها و برنامه پنجم توسعه امید است که به اهداف سند چشم انداز نزدیک شویم. امید است که اهداف این سند محقق شود.

 

*برنامه چهارم توسعه مقدمه ای برای حرکت به سمت اهداف سند چشم انداز بود

همچنین، عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت:کمیسیون برنامه و بودجه با برگزاری جلسات مختلف با وزرا، در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله کشور تلاش می کند.

اصغر گرانمایه پور نماینده کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه برنامه چهارم توسعه مقدمه ای برای حرکت به سمت اهداف توسعه بود، گفت:در طول برنامه چهارم توسعه کشور در زمینه های علمی و نظامی به پیشرفت های غیرقابل کتمانی دست یافت که این پیشرفت ها را می توانیم به مثابه حرکت مثبتی در راستای سند چشم انداز بیست ساله کشور بدانیم.

وی، با اشاره به اینکه از نظر اقتصادی برنامه چهارم توسعه با اهداف سند چشم انداز 20 ساله فاصله زیادی داشته است،اظهارداشت:در طول برنامه پنجم توسعه به نظر می آید که با لحاظ شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها در محتوای برنامه، کشور بتواند از نظر اقتصادی  گام های بسیار مثبتی را در تحقق سند چشم انداز بردارد.

عضو کمیسیون برنامه تغییر رویکرد اقتصاد کشور از اقتصاد دولتی به غیر دولتی در طول برنامه پنجم را بسیار مثبت برشمرد و تصریح کرد:تجربه در سایر کشورهای دنیا نشان داده کشورهایی که از اتکا به اقتصاد دولتی و درآمد نفت فاصله گرفته و اقتصاد خود را به بخش غیردولتی و مردمی سپرده اند بسیار موفق بوده و توانسته اند به پیشرفت های اقتصادی زیادی نایل گردند.

گرانمایه پور افزود:به منظور تسریع در حرکت کشور به سمت اهداف سند چشم انداز 20 ساله، کمیسیون برنامه و بودجه در کنار سایر کمیسیون ها، جلسات ویژه ای را با وزرای مرتبط برگزار کرده و از آنها در خصوص فاصله ای که میان عملکرد وزارتخانه ها تا شاخص های اقتصادی برنامه چهارم توسعه وجود داشته توضیحاتی را خواسته است.

وی تصریح کرد:از این پس نیز کمیسیون برنامه و بودجه بر عملکرد دستگاه های مرتبط با تحقق اهداف سند چشم انداز به دقت نظارت و در صورت لزوم از وزرا بازخواست خواهد نمود.

 

* افزایش امنیت مناطق مرزی مهمترین هدف محقق شده در سند چشم انداز 20 ساله

در ادامه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جمهوری اسلامی در زمینه سیاست خارجی و داخلی و بالاخص بخش امنیت موفقیت های چشمگیری را در راستای دستیابی به اهداف سند چشم انداز 20 ساله حاصل نموده و ضمن اینکه تلاش وافر و روز افزونی را نیز تا اجرایی شدن صددرصد اهداف این سند بکار خواهد بست.

حسین سبحانی نیا نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به وضعیت سند چشم انداز بیست ساله در آستانه هفتمین سالگرد ابلاغ سند از سوی مقام معظم رهبری اظهارداشت:بر اساس برنامه چهارم توسعه وزارت خانه ها و مراکز تابعه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بخش های دفاعی، سیاست خارجی و امنیت داخلی موفق عمل کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه درصد بالایی از اهداف سند چشم انداز در برنامه چهارم توسعه محقق شده است تصریح کرد:در برنامه چهارم توسعه جمهوری اسلامی توانسته است حوه های مختلف، تحرکات خارجی تهدید کننده امنیت کشور را به راحتی مهار نماید ضمن اینکه دیدگاهها و دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی در سطح منطقه کلاملا موفق عمل کرده است.

وی با اشاره به اینکه علیرغم تحرکات دشمنان در انتخابات 88 سیاست های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی کاملا موفق عمل نموده خاطرنشان کرد:گامهای بلند جمهوری اسلامی جهت ایجاد آرامش و امنیت در منطقه غیرقابل انکار بوده است.

وی ارتقای کمی و کیفی در زمینه دفاعی را دیگر موفقیت های جمهوری اسلامی در راستای دستیابی به اهداف سند چشم انداز عنوان و خاطرنشان کرد:جمهوری اسلامی در بخش سیاسی امنیتی و تامین امنیت پایدار در مناطق مرزی نیز موفقیت های چشمگیری حاصل نموده است.

سبحانی نیا در خاتمه یادآور شد:نمایندگان مجلس در نشستی مشترک در صحن علنی راهکارهای بهتر عملیاتی شدن اهداف سند چشم انداز را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

 

*صنعت کشاورزی ایران با احراز رتبه اول در منطقه به اهداف سند چشم انداز بیست ساله نزدیک شد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در راستای تحقق سند چشم انداز بیست ساله ایران در صنعت کشاورزی گفت:صنعت کشاورزی ایران با احراز رتبه اول در منطقه به اهداف سند چشم انداز بیست ساله نزدیک شده است.

محمدعلی دلاور نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با تاکید بر توانمندی ایران در تولید کالاهای اساسی در منطقه افزود:صنعت کشاورزی ایران با مدیریت دقیق منابع و امکانات می تواند در حوزه های مختلف به خودکفایی دست یابد.

وی در ادامه با اشاره به اجرای برنامه چهارم توسعه در راستای تحقق سند چشم انداز بیست ساله کشور اظهارداشت:هفتاد درصد برنامه چهارم توسعه در راستای تحقق سند چشم انداز بیست ساله اجرا شده است و همچنین برنامه پنجم توسعه در راستای این سند در حال تدوین و بررسی می باشد.

دلاور در ادامه خاطرنشان کرد:جهت تسریع در تحقق مواد باقیمانده سند چشم انداز بیست ساله باید برنامه های چهارم و پنجم توسعه مو به مو و دقیق اجرا گردد.

 

*سلامت و بهداشت در بخش کلان کشور، جهش بلندی منطبق با سند چشم انداز داشته است

در ادامه نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه تا پنج سال آینده، شاهد جهش بلند سلامت کشور منطبق با سند چشم انداز بیست ساله خواهیم بود گفت: لازمه تحقق پیشرفت و توسعه یافتگی کشور که در سند چشم انداز بیست ساله لحاظ شده است همکاری و همدلی دولت و مجلس می باشد.

اکبر رنجبر زاده نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان افزود: اکنون یک چهارم مسیر سند چشم انداز بیست ساله را طی کرده ایم و هنوز راه طولانی ای در بخش سلامت و بهداشت در کل کشور باقی مانده است که وزارت بهداشت و درمان با برنامه های منسجمی این مسیر را با موفقیت های چشم گیر طی می نماید.

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی در توسعه سلامت کشور بر اساس سند چشم انداز بیست ساله صورت گرفته است تصریح کرد: توسعه نیروی انسانی جهش بعدی در تحقق سند چشم انداز بیست ساله می باشد که لازمه ی پیشرفت بزرگ در این سند، همکاری و همدلی دولت و مجلس را می طلبد تا با فراهم ساختن زمینه های اعتباری زیرساخت های تحولات آینده منطبق با سند چشم انداز بیست ساله اتفاق بیفتد.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه ملت انقلابی کشورمان تا چهار پنج سال دیگر در همه ی حوزه ها پیشرفت و توسعه یافتگی میهن عزیز را لمس خواهند کرد اظهارداشت: برنامه چهارم توسعه تا حدودی توانست اهداف سند چشم انداز 1404 را محقق نماید و برنامه پنجم توسعه نیز شاخص های مناسبی برای تحقق همه جانبه ی این سند دارد.

وی با اشاره به شاخصه های توسعه یافتگی در بخش سلامت در برنامه پنجم توسعه اظهارداشت: ایجاد شهرک های سلامت، بالا بردن شاخصه های امر سلامت، کاهش هزینه های سلامت، افزایش امکانات پزشکی، مفهوم دار شدن بیمه ها، همسان سازی بیمه ها و همین طور ساماندهی و ارتقا بیمارستان ها از ویژگی بارز برنامه پنجم توسعه در جهت جهش به سوی سند چشم انداز است که تا پایان این هفته پرونده موضوع بهداشت و سلامت در برنامه پنجم توسعه در مجلس بسته خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان به میانبرهای ایجاد شده برای سرعت بیشتر به سمت سند چشم انداز بیست ساله اشاره کرد و افزود: توزیع عادلانه سلامت در سطح کشور، آموزش و پژوهش تنها گوشه ای از تمهیدات کمیسیون بهداشت برای ارتقاء سلامت کشور است و همچنین تحول در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و تجهیز شبکه های بهداشتی و درمانی، ایجاد صندوق سلامت با نظارت وزارت بهداشت و ایجاد پرونده های الکترونیکی موجب می گردد تا وضع بهداشت و درمان کشور را در سطح بالایی قرار دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet