هدر موبایل
1389/08/15 10:54:00
سرویس صحن
انصاری در اخطار قانون اساسی عنوان کرد

مغایرت تبصره 2 بند ج ماده 36 لایحه برنامه پنجم با اصل 40 قانون اساسی

**نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی تبصره ۲ بند «ج» ماده ۳۶ لایحه برنامه پنجم توسعه کشور را مغایر اصل ۴۰ قانون اساسی دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در جلسه علنی روز شنبه 15 آبان و در ادامه بررسی ماده 36 لایحه برنامه پنجم توسعه کشور" جمشید انصاری" نماینده زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در اخطار قانونی با استناد به اصل 40 قانون اساسی اظهار داشت: این اصل تاکید دارد که هیچ کس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

وی با اشاره به تبصره 2 بند«ج»ماده 36 لایحه برنامه پنجم توسعه کشور گفت: در این تبصره حکمی آمده که براساس آن پزشکانی که در استخدام پیمانی و یا رسمی مراکز آموزشی درمانی دولتی و عمومی غیردولتی می باشند مجاز به فعالیت پزشکی در مراکز تشخیصی، آموزشی، درمانی و بیمارستانهای خصوصی و خیریه نیستند.

عضو کمیسیون اقتصادی افزود: این حکم پزشکان را از فعالیت در سایر مراکز منع کرده است در حالی که پزشک مثل سایر مشاغل تعهدش به اندازه ساعاتی که قانون کار است و بعد از آن اختیارش با خودش است.

انصاری تصریح کرد: در کشوری که همه مشاغل مجاز به فعالیت در ساعات بعد از کار هستند این منع فعالیت برای جامعه پزشکی کشور نوعی اضرار است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار قانون اساسی انصاری گفت: این تبصره می گوید که یک پزشک باید در مراکز دولتی و عمومی غیردولتی یا خصوصی مشغول به فعالیت باشد و فارغ از خوب و بد بودن آن این تبصره ایراد قانونی ندارد.

وی افزود: این تبصره فعالیت پزشک در مراکز خصوصی در بعد از ساعت کاری را منع کرده است ولی نگفته که پزشکی نمی تواند مطب داشته باشد.

بعد از اینکه انصاری و تعدادی از نمایندگان تاکید داشتند این تبصره مطب را شامل می شود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و وزیر اسبق بهداشت در توضیح این تبصره اظهار داشت: این تبصره روشن و واضح است.

پزشک موظف است در طول دوران درمان به بیمار خود پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: یک پزشک که ساعات کاری اش تمام شده باید نسبت به بیماری که مثلا صبح ویزیت کرده مسئول باشد و هر زمانی که بیمار به او احتیاج داشت در دسترس باشد.

پزشکیان تاکید کرد: اگر پزشک چند جا کار کند به این معناست که اگر صبح دستوری داد و بعد ازظهر مشکلی پیش آمد دیگر دکتر جوابگو نخواهد بود.

بعد از این توضیحات لاریجانی نیز گفت: با این توضیحات مشخص شد که پزشک یا باید در بیمارستان خصوصی یا در بیمارستان های دولتی و عمومی غیردولتی مشغول به فعالیت باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet