خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/08/15 10:59:00
سرویس صحن
صادق در اخطار قانون اساسی

مطب خصوصی حق پزشکان دولتی است

**مهدی صادق در اخطاری مطابق با اصل ۲۸ قانون اساسی ایجاد محدودیت پزشکانی که در مراکز دولتی کار می کنند برای داشتن مطب خصوصی را مغایر آزادی انتخاب شغل دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت" سیدمهدی صادق" نماینده آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی  امروز (15 ابان) در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه برنامه پنجم توسعه در تذکر مطابق با اصل 28 قانون اساسی تبصره 2 ماده 36 برنامه پنجم را که به مباحث حوزه سلامت می پردازد را مغایر اصل 28 دانست و گفت:اصل 28 قانون اساسی می گوید هرکس حق دارد شغی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در تبصره 2 ماده 36 برنامه پنجم پزشکانی که در استخدام پیمانی و با رسمی مراکز آموزش درمانی دولتی و عمومی غیردولتی می باشند مجاز به فعالیت پزشکی در مراکز تشخیص، آموزشی، درمانی و بیمارستان های بخش خصوصی و خیریه نیستند سوال من از طراحان این سوال این است که چه دلیلی دارد که این پزشکان اجازه داشتن مطب نداشته باشند.

وی ادامه داد:‌کجا این موضوع مخالف مصالح عمومی و اسلام است؟ چطور مهندسین برق و مشاغل دیگر اجازه دارند که بعد از پایان دوره 8 ساعته خدمت روز، برای خود شرکت های مشاوره ای تشکیل دهند.

صادق تصریح کرد:‌عدم باز شدن مطب برای یک پزشک متخصص و حتی عمومی که در دستگاه های دولتی کار می کنند مخالف اصل 28 قانون اساسی است چرا که در قانون انتخاب شغل به میل شخص است و فرد از داشتن چند شغل منع نشده است.

محمدحسین ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست ساعات پایانی جلسه علنی را برعهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت:‌این اخطار وارد نیست چرا که در این تبصره برای پزشکانی که در مراکز دولتی وکار می کنند شرایطی مشخص شده است اما امکان انتخاب شغل را برای آنها ممنوع نکرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet