خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/15 12:03:00
سرویس فرهنگی
24 آبان افتتاح می‌شود

نخستین کتابخانه تخصصی افغانستان‌شناسی در کتابخانه مجلس

**مدیر فراهم آوری کتابخانه مجلس شورای اسلامی از افتتاح نخستین کتابخانه تخصصی افغانستان شناسی توسط این مرکز در روز ۲۴ آبان ماه مقارن با دومین روز از هجدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

"علی اکبر زارع بیدکی" گفت: در پی برگزاری همایش میراث مشترک مکتوب ایران و افغانستان در کتابخانه مجلس، رئیس کتابخانه  دکتر رسول جعفریان تصمیم به تاسیس یک کتابخانه تخصصی در حوزه افغانستان شناسی گرفت که در حال حاضر مقدمات این پروژه فراهم شده است.

وی افزود: نخستین کتابخانه تخصصی افغانستان شناسی سازماندهی و ورود اطلاعات شده و از هفته آینده آماده استفاده عموم مراجعان و محققان قرار می‌گیرد.

مدیر فراهم آوری کتابخانه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این کتابخانه با ورود حدود 900 شماره مجله و سالنامه و 1000 جلد کتاب از کتابهای ناشران افغانی از افغانستان، آماده استفاده مراجعان شده است. در تلاش هستیم به این کتاب ها، آثار ناشران ایرانی با موضوع افغانستان و روابط ایران با این کشور را نیز بیافزاییم و با توجه به اهمیت متمرکز شدن کتاب ها برای سهولت استفاده مراجعان، کتاب های مخزن اصلی در موضوع یاد شده به کتابخانه تخصصی انتقال خواهد یافت.

زارع بیدکی تصریح کرد: در بین منابع ارسالی از افغانستان سالنامه بسیار مهم افغانستان کالنی از سال 1311تا 1387 به صورت کامل، مجله ادبی آریانا به صورت کامل چهارصد شماره، مجله ادبی عرفان دوره کامل، مجله پشتون ژغ از مجلات رادیو افغانستان از سال 1320 دیده می‌شود.

وی در اشاره به نمونه کتاب های خریداری شده به موارد زیر اشاره کرد:

خطاطان و نقاشان هرات انتشارات مطبعه دولتی هرات

افغانستان در شاهنامه

افغانستان تاریخی

علل عقب‌ماندگی افغانستان و راه‌های برون رفت

فشرده تاریخ افغانستان اثر دکتر فاروق انصاری

تجارت راجع به مسکوکات چاپ کابل 1319

دیوان عبدالقادر بیدل چاپ 1334 قمر کابل ـ تحف

تحفةالمولود از انتشارات مرکز تحقیقات علوم اسلامی کابل 1368

اصول اساسی دولت علیه افغانستان 1330 قمری

افغانستان در قرن نوزده تألیف قاسم رشتیا 1346 چاپ کابل

افغانستان در شاهنامه چاپ کابل 1355

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet