هدر موبایل
1389/08/15 12:49:00
سرویس بین الملل
بروجردی در جمع خبرنگاران:

شایعه دعوت لاریجانی از جک استراو شیطنت انگلیسی است

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای سلامی تصریح کرد: شایعه دعوت "علی لاریجانی" از "جک استراو" نخست وزیر پیشین بریتانیا برای سفر به ایران یک شیطنت انگلیسی است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علاء‌الدین بروجردی" در حاشیه جلسه علنی صبح روز شنبه 15 آبان ماه در جمع خبرنگاران پارلمانی در واکنش به شایعه دعوت لاریجانی از "جک استراو" برای سفر به ایران با بیان اینکه به اعتقاد من این مسئله نوعی شیطنت انگلیسی است، یادآور شد: انگلیسی‌‌ها این روش را همیشه به کار می‌برند تا با دروغ‌پردازی و ادعاهای مغایر با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور تنش ایجاد کنند.

بروجردی متذکر شد: ملت ما از قدیم در مکر انگلیس واقفند و طبیعی است که مواضع مجلس شورای اسلامی مواضعی بسیار قاطع و جدی است.

وی با یادآور شدن اینکه تعدادی از نمایندگان مجلس چندی پیش طرح قطع رابطه با انگلیس را مطرح کردند، خاطرنشان ساخت: بر این اساس مواضع ریاست مجلس یعنی آقای لاریجانی هم مواضع شفاف و جدی در برابر مجموعه سیاست‌های خصمانه انگلیس در قبال جمهوری اسلامی ایران است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با وجودی که ما با انگلیس رابطه رسمی داریم و هر دو در خاک یکدیگر سفارتخانه دارند ولی انگلیسی‌ها در همه عرصه‌ها اعم از پرونده هسته‌ای و همچنین بحث تحریم‌ها و بحث حقوق بشر همیشه در خط مقدم مقابله با ما حضور دارند.

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که سیاست‌های انگلیس این گونه است طبیعی است که ما شاهد هیچ تغییری در این زمینه‌ها نخواهیم بود، اظهار داشت: منحنی رابطه انگلیس با جمهوری اسلامی ایران طی چند سال اخیر نشان می‌دهد که مجموعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی با انگلیس بر اساس نگرش مقابله جدی و شفاف سیر خود را طی کرده است.

بروجردی همچنین با اشاره به مطرح بودن بحث انتخاب فراکسیون اصولگرایان و ریاست آقای لاریجانی بر این فراکسیون، گفت: شایعه است انگلیسی‌ها قصد دارند که در این زمینه شیطنتی را انجام دهند و به همین دلیل برخی شایعات را مطرح می‌کنند.

وی در عین حال خاطرنشان ساخت: من فکر نمی‌کنم که این شایعات تأثیری در انتخابات فراکسیون اصولگرایان داشته باشد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تصریح بر اینکه اگر جمهوری اسلامی بخواهد از جک استراو برای حضور در ایران دعوت کند یا باید از طریق دولت باشد و یا از طریق مجلس، یادآور شد:  معمولا دعوت های مجلس هم از طریق وزارت خارجه بر مجاری رسمی صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: بر این اساس خبر دعوت جک استراو از سوی رییس مجلس شورای سلامی به ایران کاملا ساختگی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه انگلیسی‌ها در موارد متعددی درخواست حضور در ایران را مطرح کردند، متذکر شد: از آنجا که ما در خصوص سیاست انگلیسی‌ها نسبت به جمهوری اسلامی ایران واقفیم هیچ فایده‌ای را در مبادله هیئت‌ها حتی در سطر گروه‌های دوستی بین دو کشور نمی‌بینیم.

وی اظهار داشت: ارتباطاتی از گذشته در قالب گروه‌های دوستی بین کشورها وجود داشته است و فلسفه وجودی گروه‌های دوستی نیز همین نکته است ولی در کل باید گفت که این گونه ارتباطات به بهبود روابط بین ایران و انگلیس کمک نمی‌کند مگراینکه انگلیس از سیاست خصمانه خود در قبال جمهوری اسلامی ایران دست بردارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet