شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/15 15:05:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مفتح:

میزان رأی نمایندگان در ضمانت اجرایی مصوبات مجلس تأثیری ندارد

**سخنگوی کمیسیون تلفیق با بیان اینکه میزان رأی نمایندگان در ضمانت اجرایی مصوبات مجلس تأثیری ندارد، گفت: آنچه که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و شورای نگهبان هم آن را تأیید کند لازم الاجرا است.

محمدمهدی مفتح نماینده مردم رزن و سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه کشور در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به شرکت نمایندگان در رأی گیری مواد لایحه برنامه در صحن علنی، گفت: در خلال رأی گیری‌ها مواردی از پیشنهادات و نظرات نمایندگان وجود داشت که با آرای پایین نمایندگان مواجه شد اما میزان آرای کلی نمایندگان به مواد میزان بالایی است.

وی افزود: تصور کلی بنده این است که حضور و شرکت نمایندگان در مباحث مطروحه در صحن علنی مجلس بسیار خوب است به نحوی که هیئت رئیسه بعدا به خاطر بالابردن سرعت بررسی‌ها و با تفاهم خود نمایندگان اجازه صحبت کردن مخالفان و موافقان را نمی‌دهد تا سرعت بررسی برنامه پنجم بالا برود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد: ضمانت اجرایی آنچه که در صحن علنی مجلس تصویب می‌شود ارتباطی با میزان رأی نمایندگان ندارد چرا که ممکن است ماده‌ای با میزان رأی نصف به علاوه یک تصویب شود اما این مصوبه هم ضمانت اجرایی دارد؛ البته در عین حال ممکن است ماده دیگری هم با 5 مخالف به تصویب مجلس برسد.

مفتح اضافه کرد: هر آنچه که مجلس با ملاک حضور دو سوم نمایندگان در صحن علنی و رأی بیش از نصف نمایندگان تصویب می‌کند مصوبه مجلس شورای اسلامی است و از نظر ضمانت اجرایی میزان رأی نمایندگان تأثیری در ضمانت اجرایی مصوبات ندارد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی موضوعی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و شورای نگهبان هم آن را تأیید می‌کند آن مصوبه لازم‌الاجرا است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet