انتخابات ریاست جمهوری
1389/08/15 12:34:00
سرویس بین الملل
مرکز پژوهش‌ها بررسی کرد

فرآیند انتخابات در آفریقای جنوبی، مجارستان، روسیه و برزیل

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه سلسله گزارشهای خود در مورد فرآیند انتخابات و رأی‌گیری در کشورهای مختلف، چگونگی برگزاری انتخابات در چهار کشور آفریقای جنوبی، مجارستان، روسیه و برزیل را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات سیاسی این دفتر با اعلام این مطلب که در آفریقای جنوبی، نظام حکومتی پارلمانی است، افزود: نخستین انتخابات دمکراتیک و چند حزبی آفریقای جنوبی در ماه آوریل 1994 برگزار شد و به 300 سال حکومت استعماری و چهاردهه تبعیض نژادی (آپارتاید) در این کشور پایان داد.

این گزارش می‌افزاید: آفریقای جنوبی دارای یک پارلمان دو مجلسی است که اعضای آن هر پنج سال یک بار انتخاب می‌شوند. این دو مجلس عبارتند از: مجلس ملی و شورای ملی استانها. نیمی از اعضای مجلس ملی که 200 عضو دارد از طریق 9 لیست استانی و نیم دیگر از طریق یک لیست ملی انتخاب می‌شوند. مجلس شورای استانها نیز 90 عضو دارد که مستقیماً توسط مردم انتخاب می‌شوند.

 

نظام انتخاباتی مجارستان

نظام حکومتی مجارستان یک نظام پارلمانی است. پارلمان مجارستان، که اورساگیولس نامیده می‌شود، یک پارلمان تک مجلسی و دارای 386 نماینده است. این نمایندگان برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شوند: 176 نماینده این مجلس از حوزه‌های انتخابیه تک نماینده‌ای انتخاب می‌گردند و 210 نماینده دیگر از طریق یک نظام تناسبی مبتنی بر لیست ‌های حزبی. هر کدام از مجارستانی‌ها برای انتخاب اعضای مجلس دو رأی به صندوق می‌اندازند: یکی برای انتخاب یک نماینده یکی از حوزه‌های انتخابیه تک نماینده‌ای و دیگری برای انتخاب لیست حزبی که از میان لیست‌های حزبی که بعد منطقه‌ای دارند، بنابراین هیچ رأیی برای انتخاب لیست‌های حزبی که بعد ملی داشته باشند به صندوق انداخته نمی‌شود.

 

نظام انتخاباتی روسیه

در روسیه از سال 1918 تا زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در انتخابات فقط یک حزب (حزب کمونیست) حق معرفی کاندیدا داشت. در سال 1989 به عنوان بخشی از برنامه پروستاریکا، میخاییل گروباچف برگزاری انتخابات چند حزبی را آغاز کرد. یک سال بعد ، با تغییر قانون اساسی در سال 1990 ، حزب کمونیست سلطه انحصاری خود بر قدرت را از دست داد.

بر اساس قانون اساسی سال 1993 نظام حکومتی روسیه به یک نظام شبه ریاستی تغییر کرد. انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری و قانون حمایت از حقوق انتخاباتی صورت می‌گیرد. رئیس جمهور هر چهار سال یک بار با آرای مستقیم مردم و از طریق یک نظام انتخاباتی دو مرحله‌ای انتخاب می‌گردد و هر فرد فقط برای دو دوره متوالی می‌تواند رئیس جمهور شود. چنانچه هیچ یک از کاندیداهای ریاست جمهوری در مرحله نخست انتخابات اکثریت مطلق آرا را از آن خود نکند، یک مرحله دوم برگزار می‌شود که در آن دو کاندیدایی که در مرحله نخست بیشترین آرا را به خود اختصاص داده‌اند با هم رقابت می‌کنند، برای اینکه یکی از این دو پیروز شود باید50 درصد یا بیش از 50 درصد آرا را از آن خود سازند. نخست وزیر (که از سوی رئیس جمهور معرفی می‌شود) باید نظر مثبت اکثریت اعضای دوما را جلب کند.

 

نظام انتخاباتی برزیل

برزیل یک جمهوری فدرال و ریاستی است. رئیس جمهور این کشور هر چهار سال یک بار انتخاب می‌شود. کنگره ملی برزیل دو مجلس دارد. مجلس نمایندگان 513 عضو دارد که برای یک دوره چهار ساله و بر اساس نظام انتخاباتی تناسبی انتخاب می‌شوند و سنای فدرال که 81 عضو دارد که نمایندگان آن برای یک دوره هشت ساله انتخاب می‌شوند، به این شکل که در انتخابات‌هایی که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود به این شکل که در انتخابات‌هایی که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود به طور یک در میان یک سوم و دو سوم نمایندگان این مجلس تغییر می‌کنند.

نظام جمهوری در برزیل در سال 1889 ایجاد شد. یک مجلس مؤسسان پیش‌نویس یک قانون اساسی جدید را آماده کرد، این پیش‌نویس در فوریه 1981 به تصویب رسید. بر اساس قانون اساسی جدید، نظام پادشاهی منسوخ شد و یک نظام جمهوری فدرال جایگزین آن شد، همچنین مطابق این قانون مجلس سنای موجود که متشکل از سناتورهایی بود که به طور مادام‌العمر منصوب می‌شدند جای خود را به یک کنگره داد که اعضای آن منتخب مردم بودند و از دو مجلس نمایندگان و سنا تشکیل می‌شد. همچنین یک قوه قضائیه مستقل و یک قوه مجریه که ریاست آن بر عهده یک رئیس جمهور بود که مستقیماً توسط مردم انتخاب می‌شد، شکل گرفت. در طول پنج سال نخست حیات رژیم جمهوری، برزیل یک دیکتاتوری نظامی بود، اما در 1894 نخستین رئیس جمهور غیرنظامی در اولین انتخابات برگزار شده در رژیم جمهوری به ریاست جمهوری برگزیده شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet