ایام محرم 1398
1389/08/15 16:34:00
سرویس صحن
مجلس تصویب کرد:

اختصاص 10 درصد از درآمد هدفمندی یارانه‌ها به بخش سلامت

**با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۱۰ درصد خالص کل وجوه حاصل از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها به اعتبارات بخش سلامت افزوده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، روز شنبه نمایندگان مجلس در هنگام بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در ماده 38 مقرر کردند به منظور تحقق شاخص عدالت در سلامت و کاهش هزینه های مستقیم مردم به حداکثر معادل 30 درصد هزینه های سلامت، ایجاد دسترس عادلانه مردم به خدمات بهداشتی درمان، کمک به تامین هزینه های تحمل ناپذیر درمان، پوشش دارو، درمان بیماران خاص و صعب العلاج، تقلیل وابستگی گردش امور واحدهای بهداشتی درمانی به درآمد اختصاص و کمک به تربیت تامین و پایداری نیروی انسانی متخصص مورد نیاز 10 درصد خالص کل وجوه حاصل از اجرای هدفمند کردن یارانه ها علاوه بر اعتبارات بخش سلامت افزوده می گردد.

به موجب این بند دولت موظف است اعتبار مزبور را هر سال برآورد و در ردیف خاص در لایحه بودجه ذیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منظور نماید تا برای موارد فوق الذکر هزینه شود.

در بند دیگری تاکید شده است که دولت از بخش های خصوصی و تعاونی برای ایجاد شهرک های دانش سلامت، حمایت به عمل آورد. آئین نامه اجرایی این بند طی سال اول برنامه تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

به موجب بند ج به منظور متناسب سازی کمیت و کیفیت نیروی انسانی گروه پزشکی با نیازهای نظام سلامت کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است نیازهای آموزش و ظرفیت ورودی کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی علوم پزشکی اعم از دولتی و غیردولتی را متناسب با راهبردهای پزشک خانواده، نظام ارجان و سطح مندی خدمات و نقشه جامع علمی کشور استخراج و اعمال کند.

مجلس در بند دیگری مصوب کرد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است در سال اول برنامه فهرست مواد و فرآورده های غذایی سالم و ایمن و سبد غذایی مطولب برای گروه های سنی مختلف را اعلام کند.

براساس بند دیگری وزارت بهداشت، درمانو آمزوش پزشکی موظف است زمینه لامز برای توسعه طب سنتی و استفاده از داروها و فرآورده های طبیعی و گیاهی را فراهم نماید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از صحبت موافق و مخالف ماده 38 با 110 رای موافق 67 رای مخالف و 8 رای ممتنع به تصویب رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet