هدر موبایل
1389/08/15 18:14:00
سرویس صحن

مخالفت نمایندگان با خصوصی‌سازی خدمات درمانی

**نمایندگان در جریان بررسی برنامه پنجم باماده ای که طبق آن، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت به بخش خصوصی واگذار می شد، مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت از صحن علنی مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس عصر امروز و در جریان بررسی ماده 40 لایحه برنامه پنجم توسعه درخواست حذف بند "ب" این ماده را مطرح کردند که بحث و بررسی پیرامون حذف این بند حدود یک ساعت به طول انجامید.

بند "ب" ماده 40 برنامه پنجم توسعه در پی برنامه ریزی برای واگذاری امور درمانی و بهداشتی تحت مسئولیت وزارت بهداشت به بخش خصوصی بود که با مخالفت جمع کثیری از نمایندگان مجلس از طیف های مختلف قرار گرفت، چنانکه نمایندگان فارغ از جناح و کمیسیون و فراکسیون با این بند که به نظر آنان خدمت رسانی به محرومان را خدشه دار می کرد مخالفت کردند.

یکی از مخالفان این بند علی ادیانی راد بود که این بند را موجب افزایش هزینه های درمان می دانست و یکی دیگر از مخالفان مسعود پزشکیان وزیر سابق بهداشت و درمان بود که خصوصی سازی را آفتی برای نظام سلامت کشور عنوان کرد و تنها نتیجه آن را فشار بیشتر بر محرومان جامعه دانست

همچنین اقبال محمدی سیدجواد ابطحی حسینعلی شهریاری و کریم شهرزاد نیز ازجمله نمایندگانی بودند که با اخطارها و تذکرات خود در مخالفت با خصوصی سازی درمان صحبت کردند.

البته این طرح موافقانی هم داشت که صحبت های آنان با فریادهای دو دو نمایندگان مواجه شد که از جمله آنها حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس و ثروتی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بودند.

در نهایت این بند که حدود یک ساعت بحث و بر سر حذف یا باقی ماندن آن در برنامه طول کشیده بود با 162 رای موافق و تنها 17 رای مخالف از برنامه پنجم توسعه حذف شد.

اصل بند "ب" ماده 40 لایحه برنامه پنجم توسعه عبارت بود از اینکه سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بخش سلامت در وزارت بهداشت و آموزش پزشکی متمرکز و کلیه امور تصدی گری ارائه خدمات بهداشتی درمانی از وزارت مذکور منتزع می گردد که با رای نمایندگان عبارت 11 کلیه امور تصدی گری ارائه خدمات بهداشتی و درمانی از وزارت مذکور منتزع حذف شد.

به عبارت دیگر با این تصمیم نمایندگان از خصوصی سازی ارائه خدمات درمانی به مردم به دلیل آنچه که آن را فشار بیشتر بر محرومان می دانستند مخالفت کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet