هدر اصلی
1387/04/01 15:55:00
سرویس بین الملل
هیئت پارلمانی این کشور در دیدار با بروجردی اعلام کرد:

اندونزی خواستار برخورداری از تجارب ایران در فناوری هسته‌ای است

هیئت پارلمانی اندونزی در تهران ضمن اعلام حمایت از برنامه صلح امیز هسته ای ایران اعلام کرد که کشورش به تجارب ایران در زمینه استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای نیاز دارد.

به گزارش خانه ملت، "شریف حسن" رئیس فراکسیون حزب دموکرات در مجلس اندونزی پیش از ظهر امروز شنبه با "علاء الدین بروجردی" رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در ابتدای این ملاقات بروجردی با اشاره به روابط خوب سیاسی، پارلمانی و اقتصادی فی ما بین گفت: اراده رهبران سیاسی دو کشور بر گسترش روابط صمیمانه فی ما بین در عرصه های گوناگون است و با توجه به دیدگاه های نزدیک، دو کشور می توانند در بسیاری صحنه های منطقه ای و بین المللی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

بروجردی همچنین نقش و جایگاه انرژی درعرصه تحولات اقتصادی و سیاسی جهان امروز را بسیار با اهمیت عنوان کرد و آن را یکی از زمینه های مهم همکاری مشترک دانست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به تحولات منطقه و بحران آفرینی آمریکا در عراق و افغانستان اشاره کرد و گفت: عراق و افغانستان به عنوان دو کشور اسلامی جایی نیست که نیروهای آمریکایی و بیگانه بتوانند در آنجا بمانند.

وی تصریح کرد: ملت های عراق و افغانستان به عنوان ملت های زنده جهان اسلام اجازه نخواهند داد با استمرار حضور نیروهای بیگانه استقلال و تمامیت ارضی آنها خدشه دار گردد.

بروجردی قرارداد امنیتی پیشنهادی آمریکا به عراق را ذلت بار دانست و اظهار داشت: قرارداد پیشنهادی امنیتی آمریکا به عراق بر خلاف مصالح مردم عراق و منطقه است و بی تردید نمایندگان ملت عراق این قرار داد ذلت بار را تایید نخواهند کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه به تاریخچه فعالیت های هسته ای کشورمان و عدم پایبندی غرب به قراردادهای فی ما بین در این زمینه پرداخت و تاکید کرد: با توجه به عدم پایبندی کشورهای غربی به قراردادهای فی ما بین،  این کشورها قابل اعتماد نیستند و به همین دلیل ما باید سوخت مورد نیاز نیروگاهها را در داخل کشور تولید کنیم.

در ادامه این دیدار، شریف حسن رئیس فراکسیون حزب دموکرات در مجلس اندونزی نیز با ابراز خشنودی از روند رو به رشد مناسبات دو کشور در عرصه های گوناگون گفت: اندونزی خواستار گسترش و توسعه بیش از پیش مناسبات با ایران در همه عرصه های اقتصادی، سیاسی و پارلمانی است.

وی با اشاره به توافق های فی ما بین و یادداشت تفاهم دو کشور در زمینه همکاری های نفتی دو کشور گفت: با توجه نیاز مبرم اندونزی به انرژی، جاکارتا خواستار تسریع در اجرای این یادداشت تفاهم است.

رئیس فراکسیون حزب دموکرات در مجلس اندونزی همچنین با تاکید بر حمایت کشورش از مواضع ایران در زمینه استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای به نیاز مبرم اندونزی به انرژی اشاره کرد و افزود: اندونزی به تجارب ایران در زمینه استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای نیاز دارد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet