هدر موبایل
1389/08/16 10:19:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ابراهیمی با اشاره به مذاکرات ایران و کشورهای حاشیه دریای‌خزر:

تحقق افزایش بهره‌وری از منابع دریای‌خزر در سایه همکاری با کشورهای حاشیه

**عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکرات ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر افزایش بهره وری از منابع دریای خزر را محقق خواهد ساخت.

حسین ابراهیمی نماینده مردم بیرجند و درمیان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به سهم عظیم ایران از دریای خزر گفت: مذاکرات ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر می تواند زمینه دستیابی به منافع مشترک را برای کشورهای حاشیه تسهیل ساخته و مسیر بهره وری بیشتر از منابع را به طور قابل توجهی هموار سازد.

وی با اشاره به آمادگی کشورهای حاشیه دریای خزر برای گسترش روابط تجاری با ایران تصریح کرد: مذاکرات فرصت بسیار با ارزشی برای کشورهای شرکت کننده خواهد بود؛ لذا ایران باید از این فرصت نهایت استفاده را برای حضور در بازارهای کشورهای حاشیه نشین دریای خزر و برقراری ارتباط موثر این کشورها داشته باشد.

ابراهیمی با اشاره به منابع با ارزش دریای خزر همکاری با کشورهای حاشیه نشین را عاملی در جهت افزایش تولیدات داخلی دانست و اظهار داشت: با باز شدن راه های آبی میان ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر صادرات کالا شکل بهتری گرفته و افزایش تولیدات داخلی را درپی خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه دریای خزر بخشی از پیکر ایران است، اذعان داشت: برگزاری مذاکرات فرصت مناسبی برای احقاق حقوق امنیتی و اقتصادی کشور خواهد بود و بر حق تاریخی و قانونی ایران از بهره وری از دریای خزر تاکید خواهد کرد.

ابراهیمی مذاکرات را راهکار مطلوبی در جهت بهره مندی ایران از منابع انرژی دریای خزر دانست و تصریح کرد: منابع انرژی موجود در دریای خزر حق مسلم ایران است که با نشست های مشترک میان کشور و حاشیه نشین های دریای خزر چالش های موجود در مسیر دستیابی به این منابع مرتفع خواهد گشت.

وی مذاکرات را راه حل مناسبی برای رفع مسائل امنیتی دریای خزر دانست و گفت: از آنجا که ایران، روسیه و ترکمنستان خواهان عدم حضور نیروهای نظامی در حوزه دریای خزر هستند لذا برگزاری مذاکرات می تواند کشورهای مخالف را جهت عدم حضور این نیروها قانع ساخته؛ چرا که نفوذ نیروی انتظامی موجب تهدید امنیت منطقه و از بین رفتن صلح و ثبات خواهد بود.

ابراهیمی با اشاره به سودمندی مذاکرات افزود: بهره وری از دریای خزر نوید زیرساخت های توسعه ای و برنامه ریزی های مناسب در استفاده از منابع بوده؛ لذا همکاری ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر مسئله بسیار مهمی در جهت تحقق اهداف مشترک خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet