هدر اصلی
1387/04/01 23:03:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در مراسم بزرگداشت شهید چمران:

اگر آمریکا با زبان زور حرف بزند شرایطش در منطقه عوض می شود

رئیس مجلس گفت: آمریکا با نسل تربیت شدگان شهید چمران که در واقع پیرو مکتب تشیع هستند می تواند به دو شکل معقولانه و غیر از آن رفتار نماید که در صورت انتخاب راه دوم، شرایط او در منطقه تغییر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم سالگرد شهادت شهید چمران که با حضور مقامات کشوری و لشکری در حسینیه ارشاد برگزار شد، تصریح کرد: آمریکایی ها امروز باید نگاه خود را به مسائل منطقه دقیق تر نمایند و چنانچه  چشمان خود را بر حقایق جاری بر منطقه ببندند شرایط آنها در جریان جنگ 33 روزه لبنان و مسائل مربوط به عراق دوباره تکرار خواهد شد.

وی افزود: نسل امروز نسلی نیست که در مقابل عربده‌کشی‌های آمریکا و غربی‌ها تسلیم شود و امروزه به خاطر فداکاری‌های نسل گذشته به طرازی رسیده‌ایم که سرافراز هستیم و به همین میزان مسئولیت سنگینی بر دوش فرزندان ایران است و سرافرازی ایران خواسته همه ایرانیان است.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ‌سالگرد شهید چمران هم برای ما درس بیداری است و هم لرزه ای است بر پیکر آمریکایی ها که فکر نکنند با بعضی فریب کاری ها می توانند با یک ملت مواجه شوند.

لاریجانی شهید چمران را الگویی برای تمام کسانی دانست که از کیان ایران زمین در همه جا دفاع خواهند کرد.

 وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خصوصیات و ویژگی های اخلاقی و رفتاری شهید چمران گفت: حقیقت این است که نمی توان نام ساده ای بر این شهید بزرگوار نهاد چرا که او به واقع سیاستمداری مجاهد و عارفی دل سوخته بود که مناجات های او نشان از پاکی و خلوص او داشت.

لاریجانی ادامه داد: در حقیقت عبارات زیبای مورد کاربرد شهید چمران روح مضطرب او را به نمایش می گذارد و نشان می دهد که او درک درستی از زمانه داشته و با خصوصیات روحی خاص خود از عمر کوتاه دنیایی به بهترین شکل ممکن استفاده کرده است.

وی با اشاره به شخصیت چند بُعدی شهید چمران گفت: سخن گفتن در مورد چنین شخصیتی سخت و غیرممکن است و کلماتی که از ایشان به جای مانده چون از دل برخواسته بود بر دل هم می‌نشیند.

لاریجانی با اشاره به سخن امام در مورد شهید چمران گفت: زندگی شهید چمران مانند یک پرنده بود و فراغ بال داشت و افرادی مانند ایشان در روزگار خود منفعل نبودند و در سرنوشت و صحنه‌های مختلف تأثیرگذار بودند. شهید چمران هرجایی که بود شرایط را تغییر می‌داد و این خصوصیت مردان بزرگ است و تنها کسی که روح بزرگی داشته باشد تحت تأثیر شرایط قرار نمی‌گیرد و بر شرایط تأثیر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه روح شهید چمران همچنان در ایران و سایر کشورهای منطقه حضور دارد تاثیرگذاری این شهید بزرگوار در کشورهایی چون لبنان و فلسطین را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت : با وجود شهید چمران، لبنان دیگر غریب نیست و حقیقت این است که راه و سلوک او در دنیا تعجب بسیاری را برانگیخته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: چمران نمونه خوب زیستن بود و در همه شرایط راه خود را ترک نکرد و فرزندانی تربیت کرد که امروز در منطقه آوای او را سر می‌دهند و روح او امروز در منطقه منتشر شده و امروز در لبنان فرزندان او هستند که راه او را دنبال می‌کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه انسان‌ها همه در دالان یک زندگی متعارف سیر می‌کنند، گفت: جهان‌بینی دقیق و نگرش صحیح به زندگی انسان‌ها از یکدیگر متفاوت است و افرادی که جهان‌بینی دقیقی ندارند، موج‌های زندگی آن‌ها را به اطراف می‌کشاند، ولی افرادی که جهان‌بینی دقیق و نگرش صحیح به زندگی دارند مصمم حرکت می‌کنند و گام‌های محکمی دارند.

رئیس مجلس با بیان اینکه انجام صحیح فرایض نکته‌ بسیار مهمی است، گفت:‌ نماز درست و روزه صحیح، انسان را به یک بیداری می‌رساند و تأثیر دیگر آن هجرت و جهاد در راه خداست. روح انسان جز با عمل صحیح به این فرایض کامل نمی‌شود.

لاریجانی افزود: شهید چمران همه فرایض را داشت و هرکسی نمی‌تواند این ویژگی را داشته باشد. او کمالی پیدا کرد که روح او امروز در منطقه پخش شده است.

وی گفت: چمران در زمان حضورش در لبنان با کودکان آنجا زندگی کرد و آنها را تعلیم داد و برای مبارزه سلاح به دوش گرفت و حتی در زمانی که در ایران و در جبهه‌های حق علیه باطل حضور داشت باز هم سلاح بردوش گرفت و مبارزه کرد و این تربیت یک مکتب الهی است.

لاریجانی با اشاره به وجود دو مکتب تشیع و لیبرال دمکراسی گفت: مکتب تشیع چنین افکار و شخصیتی‌هایی را پدید می‌آورد و کسی که به خوبی مکتب تشیع را درک کند، شخصیتی مرگ‌آگاه است و این مکتبی است که اولیا و پیامبران و تا به امروز شهید چمران الگوهای چنین مکتبی هستند.

وی تصریح کرد:‌ در مکتب اسلام افرادی همچون شهید چمران و شهید مطهری تربیت می‌شوند و در مکتب لیبرال دمکراسی افرادی همچون جرج‌بوش تربیت می‌شوند و چون این افراد مکتب تشیع را نشناخته‌اند به کسانی چون حزب‌الله و فلسطین تهمت تروریست بودن می‌‌زنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet