خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/16 10:29:00
سرویس صحن
لاریجانی و نمایندگان مجلس در تایید اخطار قانون اساسی خباز:

اختیار قانون گذاری مجلس قابل واگذاری نیست

**نماینده کاشمر در مجلس شورای اسلامی تبصره ۳ ماده ۴۲ لایحه برنامه پنجم توسعه را خلاف اصل ۸۵ قانون اساسی دانست که علی لاریجانی رئیس مجلس با وارد دانستن این اخطار گفت: مجلس نمی تواند اختیار قانونگذاری خود را به جایی دیگر واگذار کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدرضا خباز" در جلسه علنی امروز ـ یکشنبه ـ مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی ماده 42 لایحه برنامه پنجم توسعه طی اخطار قانون اساسی گفت: تبصره 3 ماده 42 خلاف اصل 85 قانون اساسی است که می گوید؛ مجلس نمی تواند اختیار قانون گذاری خود را به شخص یا هیاتی واگذار کند.

وی با اشاره به تبصره 3 بند ب ماده 42 که در آن آمده «با تغییر نام شورای عالی بیمه خدمات درمانی به شورای عالی بیمه سلامت کشور، ترکیب، وظایف، اختیارات و مسوولیت های این شورا و دبیرخانه آن به پیشنهاد معاونت به تصویب هیات وزیران می رسد، گفت: این تبصره ماده 42 هم اختیارات و هم وظایف را که ماهیت قانون گذاری دارد نه آئین نامه ای به هیات وزیران واگذار می کند که این خلاف اصل 85 قانون اساسی است.

طبق اصل 85 قانون اساسی، سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی تواند اختیار قانون گذاری را به شخص یا هیاتی واگذار کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی هم با وارد دانستن اخطار خباز اعلام کرد: همانطور که آقای خباز گفتند براساس اصل 85 قانون اساسی نمایندگان نمی توانند اختیار قانون گذاری خود را به جایی واگذار کنند.

وی به تبصره 3 ماده بند ب ماده 42 لایحه برنامه اشاره کرد و گفت: اگر در این تبصره فقط منظور تغییر نام باشد ایراد قانونی ندارد، ولی ظاهرا در تبصره 3 موضوع بیش از تغییر نام است و این قانون می خواهد و لذا من اخطار آقای خباز را وارد می دانم.

لاریجانی سپس براساس آئین نامه داخلی مجلس، اخطار را به رای نمایندگان گذاشت که اکثریت نمایندگان مجلس هم این اخطار را وارد دانستند و به این ترتیب قرار شد در تبصره 3 بند ب ماده 42 مصوبات هیات وزیران در این بند به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

بنابراین تبصره 3 بند ب ماده 42 لایحه برنامه پنجم توسعه به این شرح اصلاح شد؛ با تغییر نام شورای عالی بیمه خدمات درمانی به شورای عالی بیمه سلامت کشور، ترکیب وظایف، اختیارات و مسوولیت های این شورا و دبیرخانه آن به پیشنهاد معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به هیات وزیران ارائه و پس از آن باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet