هدر اصلی
1389/08/16 11:06:00
سرویس صحن
رجایی در اخطار قانون اساسی تاکید کرد:

تعیین خسارت و جریمه از مصادیق قانونگذاری است

**با اخطار قانونی نماینده اراک و موافقت نمایندگان با وارد بودن این اخطار عبارت تعیین جریمه و خسارت به دلیل مغایرت با اصل ۸۵ قانون اساسی از بند الحاقی ماده ۴۲ لایحه برنامه پنجم توسعه کشور حذف شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در جلسه علنی روز یکشنبه 16 آبان در ادامه بررسی ماده 42 لایحه برنامه پنجم توسعه کشور" عباس رجایی" نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در اخطار قانونی با استناد به اصل 85 قانون اساسی اظهار داشت:در بند الحاقی ماده 42 تعیین و پرداخت جریمه و خسارت ها براساس آئین نامه به دولت واگذار شده است در حالی که این موارد جزء مصادیق قانونگذاری است و مبنای قانونی لازم دارد.

وی افزود: این بند الحاقی باید به گونه ای اصلاح شود که قانونگذار هم در آن دخیل باشد در غیر این صورت خلاف اصل 85 قانون اساسی خواهد بود.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با وارد دانستن اخطار رجایی گفت: تعیین جریمه و خسارت چون در مواجه با حقوق مردم است مبنای قانونی لازم دارد و نمی توان براساس آئین نامه با آن برخورد کرد.

پس از آن لاریجانی برای کسب نظر نمایندگان اخطار را به رای گذاشت و نمایندگان با 151 رای موافق، 13 رای مخالف و 13 رای ممتنع این اخطار را وارد دانستند.

پس ازموافقت نمایندگان با وارد بودن اخطار رجایی، رئیس جلسه عبارت تعیین و پرداخت جریمه ها و خسارت ها را از بند الحاقی حذف و این بند به شرح زیر اصلاح شد:

به منظور ارتقا شاخص های سلامت و بهداشت در تولید و عرضه مواد غذایی و کاهش تصدی های دولت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (به عنوان سیاستگذار و ناظر عالی سلامت در کشور) با همکاری بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران حداکثر تا پایان سال دوم برنامه نظام نظارت و بیمه اجباری تضمین کیفیت تولید و عرضه مواد غذایی در اماکن مربوط را مبتنی بر آموزش و نظارت تعیین و پرداخت براساس آئین نامه ای که پس از تایید معاونت به تصویب هیات وزیران می رسد تدوین و تا پایان برنامه در شهرهای بالای یکصدهزار نفر جمعیت به اجرا بگذارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet