هدر موبایل
1389/08/16 12:10:00
سرویس صحن
خبازبا اشاره به سخنان رئیس جمهور

تکلیف ما را در استخدام 250 هزار پرستار مشخص کنید

**نماینده کاشمردرمجلس شورای اسلامی درتذکر آئین نامه ای از محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس خواست که تکلیف نمایندگان را درخصوص سخنان رئیس جمهور مبنی بر استخدام ۲۵۰ هزار نفر مشخص کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،" محمدرضا خباز " نماینده  کاشمر،خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یکشنبه در زمان بررسی پیشنهاد الحاقی کمیسیون بهداشت به ماده 42 لایحه برنامه که دولت را ملزم می کرد 23 هزار نفر نیروی بالینی به منظور اجراء قانون ارتقاء بهره وری نیروهای بالینی نظام سلامت استخدام نماید، در تذکر آئین نامه ای گفت: این پیشنهاد برای تحقق وعده رئیس جمهور در جمع پرستاران ارائه شده است.

خباز با اعتراض نسبت به سخنان ابوترابی فرد که پیش از این تذکر طی سخنانی گفت که مقام معظم رهبری فرموده اند نباید بار مالی بیش از حد توان دولت به دولت تحمیل شود، گفت: ولی پیشنهاد کمسیون بهداشت برای تحقق وعده رئیس جمهور در جمع پرستاران مبنی بر استخدام 250 هزار نفر پرستار برای رفع مشکلات این قشر مطرح شده است.

نماینده کاشمر با خطاب قرار دادن ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: وقتی مجلس می خواهد این مشکل را برطرف کند جنابعالی می گوئید که مقام معظم رهبری فرمودند؛ بار مالی خارج از توان دولت به دولت تحمیل نشود.

وی با بیان اینکه پیشنهاد کمسیون بهداشت برای تحقق قول رئیس جمهور به پرستاران است، ‌افزود: مردم می آیند جلوی ما نمایندگان را گرفته و می گویند چرا قانونی تصویب نمی کنید که وعده رئیس جمهور تحقق پیدا کند.

خباز خاطرنشان کرد: این در حالی است که دولت توپ را به زمین مجلس شوت می کند شما هم در زمینه قول رئیس جمهور مبنی بر استخدام 250 هزار پرستار از دولت دفاع می کنید.

عضو کمسیون اقتصادی بر این اساس خواستار این شد که ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس تکلیف نمایندگان را روشن کند.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس هم در پاسخ به این تذکر خواستار این شد که دولت در مخالفت با پیشنهاد کمیسیون بهداشت به تذکر خباز توجه کند.

وی همچنین توضیح داد: ‌دولت اگر می خواست در زمینه استخدام پرستاران اقدامی انجام دهد خود در لایحه برنامه پیشنهاد می داد.

وی افزود: براین اساس ما باید تلاش کنیم که در تصویب لایحه برنامه در چارچوب فرموده رهبری مبنی بر عدم تحمیل بار مالی بیشتر به دولت عمل نمائیم.

در پیشنهاد الحاقی کمیسیون بهداشت به ماده 42 لایحه برنامه آمده بود: دولت موظف است تشکیلات نیروی انسانی مربوط به واحدهای بهداشتی درمانی براساس شبکه گسترش خدمات بهداشتی درمان کشور و سطح بندی خدمات درمان بستری بر مبنای برآورد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را تامین و اعتبار مربوطه را در بودجه سالانه به گونه ای در نظر گیرد که تا پایان برنامه پنجم برای کل نیروها به ازاء هر تخت بیمارستانی به رقم 2 و برای پرستاران به رقم 3 را نفر به ازاء هر تخت بیمارستانی دسترسی پیدا کند.

براساس این پیشنهاد الحاقی به ماده 42 لایحه برنامه، همچنین دولت موظف است بودجه سالانه ناشی از اجزا این قانون را با اولویت مناطق محروم تامین نماید.

براساس تبصره این ماده الحاقی در اجرا حکم فوق دولت موظف است سالانه پانزده هزار نفر از نیروهای بهداشتی درمانی را به گونه ای استخدام نماید که حداقل 55 درصد آن را از کادر پرستاری تشکیل دهد.

براساس تبصره 2 این ماده الحاقی نیز، به منظور اجرا قانون ارتقا بهره وری نیروهای بالینی نظام سلامت دولت موظف است در سال اول اجرای برنامه بیست و سه هزار نفر نیروی بالینی را استخدام نماید این مجوز استخدامی ویژه اجرای قانون ارتقا بهره وری نیروهای بالینی نظام سلامت بوده و مستقل از مجوز استخدام وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی در طول برنامه پنجم توسعه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet