ایام محرم 1398
1389/08/16 12:22:00
سرویس صحن
فاطمه رهبر در اخطار به ابوترابی فرد؛

به سوگندی که خورده اید، عمل کنید

**فاطمه رهبر نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی طی اخطار قانون اساسی از محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس خواست طبق سوگندی که خورده به وظایف و اختیارات خود عمل کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،" فاطمه رهبر " نماینده تهران ،ری ،شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یکشنبه در زمان بررسی پیشنهاد حذف ماده 43 لایحه برنامه پنجم توسعه طی یک اخطار قانون اساسی با استناد به اصل 85 قانون اساسی، گفت: جنابعالی در پاسخ به اخطار آقای دلخوش نماینده صومعه سرا فرمودید بررسی می کنم بعد پاسخ می دهم، این در حالی است که شما باید این اخطار را در اولویت قرار داده و قبول یا ردش را اعلام می کردید.

رهبر به سوگند اعضای هیات رئیسه به قانون اساسی اشاره کرد و خطاب به ابوترابی فرد، خاطرنشان کرد: شما طبق سوگندی که خورده اید باید به وظایف و اختیارات خود عمل کنید و در پاسخ به اخطارها یا آن را وارد بدانید و یا آن را رد کنید.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هم در پاسخ به این اخطار اعلام کرد؛ که آن را وارد نمی داند.

پیش از اخطار قانون اساسی فاطمه رهبر نماینده تهران، سیدکاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در اخطاری ماده 43 لایحه برنامه را مغایر اصل 85 قانون اساسی دانسته بود.

ابوترابی فرد هم در پاسخ به این اخطار گفته بود، بررسی می کنم و پاسخ می دهم.

در اصل 85 قانون اساسی آمده است:‌سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست مجلس نمی تواند اختیار قانون گذاری را به شخص یا هیاتی واگذار کند این در حالی است که در ماده 43 لایحه برنامه تصریح شده است: به‌منظور تحقق عدالت در تخصیص منابع و امکانات مادی کشور، کاهش فقر و نابرابری درآمدی، دولت در چهارچوب قانون هدفمندکردن یارانه‌ها نسبت به تدوین سیاست ها و ساز و کارهای اجرائی مورد نیاز، اصلاح ساختاری نهادهای حمایتی و صندوق های بیمه‌ای از طریق ادغام یا تجمیع ساختاری یا مدیریتی یا واگذاری وظایف و منابع و انحلال اقدام نماید.

براساس این تبصره این ماده؛ اجرا این حکم درمورد کمیته امداد امام خمینی(ره) و نهادهای حمایتی زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری منوط به اذن ایشان است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet