هدر موبایل
1389/08/17 08:54:00
سرویس بین الملل
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد

انتخابات در هند، چین، ژاپن و استرالیا

**فرآیند انتخابات در کشورهای هند، چین، ژاپن و استرالیا در مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز در ادامه سلسله گزارش‌های خود، فرآیند انتخابات و رأی‌‌گیری در هند، چین، ژاپن و استرالیا را بدین شرح بررسی کرد:

 

نظام انتخاباتی هند

نظام حکومتی هند یک نظام پارلمانی است. پارلمان این کشور متشکل از مجلس لوک‌سابها (مجلس مردم) و مجلس راجیاسابها(شورای ایالت‌ها) است. رئیس جمهور، بر اساس ترکیب سیاسی مجلس لوک سابها، نخست‌وزیر را انتخاب می‌کند.

انتخابات مجلس لوک‌سابها هر پنج سال یک بار و بر اساس یک نظام انتخاباتی اکثریتی ساده برگزار می‌شود. این نظام انتخاباتی میراث استعمار بریتانیاست که در سال 1947 پایان یافت. بر اساس قانون اساسی هند تعداد اعضای این مجلس 550 نفر است. کاست‌ها و قبایل به رسمیت شناخته شده هم می‌توانند نمایندگانی به این مجلس بفرستند. از این رو برای کاست‌ها و قبایل، حوزه‌های انتخابیه مجزایی در نظر گرفته شده است. در این حوزه‌ها فقط نمایندگانی که متعلق به این گروه‌ها باشند می‌توانند انتخاب شوند. چنانچه حکومتی که قدرت را در اختیار دارد، نتواند رأی اعتماد اکثریت اعضای مجلس لوک سابها را جلب کند و امکان ایجاد حکومت جدیدی هم که بتواند این اکثریت را به دست آورد وجود نداشته باشد، رئیس جمهور می‌تواند پیش از پایان دوره پنج ساله لوک سابها، این مجلس را منحل کرده و فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام صادر کند.

 

نظام انتخاباتی چین

نظام انتخاباتی چین ترکیبی از انتخابات‌های مستقیم و غیرمستقیم است. نمایندگان کنگره خلق در سطح بخش‌ها و شهرها به طور مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند اما نمایندگان کنگره ملی خلق، پارلمان چین، کنگره خلق استان‌ها، مناطق خودمختار، شهرداری‌های زیر نظر دولت و نواحی مستقل در سطوح پایین‌تر ، توسط کنگره خلق انتخاب می‌شوند.

نمایندگان کنگره ملی خلق از حوزه‌های انتخابیه تک نمایندگی و با کسب اکثریت آرا در آن حوزه انتخابیه انتخاب می‌گردند. اگر در یک حوزه تعداد کاندیداهایی که اکثریت آرا را به دست آورده‌اند بیش از تعداد نمایندگانی باشد که از آن حوزه باید انتخاب شوند، کسی که بیشترین آرا را به دست آورده است به عنوان نماینده آن حوزه انتخاب می‌شود. اما اگر تعداد کاندیداهایی که اکثریت لازم را به دست آورده‌اند کمتر از تعداد مورد نیاز باشد، یک انتخابات دیگر برگزار می‌شود.

کنگره ملی خلق نباید بیش از 3000 نماینده داشته باشد. توزیع کرسی‌های کنگره ملی خلق بین استان‌ها توسط نهادی به نام کمیته دائمی (که یک نهاد دائمی است و اعضایش توسط کنگره ملی خلق انتخاب می‌شوند) و بر اساس این اصل که تعداد شهروندانی که توسط هر نماینده روستایی نمایندگی می‌شود چهار برابر شهروندانی است که توسط هر نماینده شهری نمایندگی می‌شوند، صورت می‌گیرد. کمیته دائمی همچنین تعداد نمایندگان اقلیت‌های ملی که بر اساس قانون اساسی دارای نماینده هستند را بر اساس جمعیت و نحوه پراکندگی این اقلیت‌ها مشخص می‌کند.

 

نظام انتخاباتی ژاپن

ژاپن یک کشور مشروطه سلطنتی و نظام حکومتی آن پارلمانی است. پارلمان ژاپن یا مجمع ملی، متشکل از مجلس عوام یا مجلس نمایندگان (شوگین) و مجلس اعیان یا مجلس شوراها (سانگین) است. مجلس نمایندگان 480 عضو دارد، در حالی که تعداد نمایندگان انتخابی مجلس شوراها 242 نفر است.

نظام انتخاباتی که برای انتخاب اعضای مجلس نمایندگان به کار می‌رود نظام انتخاباتی مختلط است، 300 نفر از اعضای این مجلس از حوزه‌های انتخابیه تک نماینده‌ای و بر اساس نظام انتخاباتی اکثریتی ساده انتخاب می‌شوند و 180 نفر باقیمانده از طریق نظام انتخاباتی تناسبی مبتنی بر لیست‌های حزبی و بر اساس شیوه دهوندت، که در آن توزیع کرسی‌های مجلس بر اساس سهم احزاب از آرای ملی در 11 حوزه انتخابیه وسیع صورت می‌گیرد، انتخاب می‌شوند.

کاندیداها می‌توانند هم در حوزه‌های تک نماینده‌‌ای و هم در حوزه‌هایی که تکلیفشان از طریق نظام تناسبی مشخص می‌شود کاندیدا شوند، اما آنها فقط حق کاندیداشدن در آن دسته از حوزه‌های انتخابیه تک نماینده‌ای را دارند که در داخل محدود حوزه‌های انتخابیه تناسبی قرار گیرد که در آن کاندیدا شده‌اند. انتخابات مجلس نمایندگان هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود.

انتخابات مجلس شوراها هم بر اساس یک نظام مختلط صورت می‌گیرد، 73 تن از اعضای این مجلس بر اساس یک نظام اکثریتی ساده در حوزه‌های انتخابیه تک نماینده‌ای و 48 عضو دیگر هم از طریق یک نظام تناسبی در یک حوزه انتخابیه واحد که کل کشور را در بر می‌گیرد و بر اساس فرمول دهوندت، انتخاب می‌شوند. انتخابات مجلس شوراها هر 6 سال یک بار برگزار می‌شود و در هر 3 سال یک بار نیمی از اعضا تغییر می‌کنند.

 

نظام انتخاباتی استرالیا

استرالیا یک کشور مشروطه سلطنتی است. استرالیا یک پارلمان ملی، 6 پارلمان ایالتی و 2 پارلمان منطقه‌ای دارد. در انتخابات هر کدام از این پارلمان‌ها، نظام انتخاباتی خاصی به کار می‌رود. پارلمان ملی 2 مجلس دارد: مجلس نمایندگان (مجلس عوام) مجلس سنا (مجلس اعیان) . در سطح ملی، حداقل هر 3 سال یک بار انتخابات برگزار می‌شود. مجلس نمایندگان 150 عضو دارد که برای یک دوره سه ساله، از حوزه‌های انتخابیه تک نماینده‌ای و بر اساس یک نظام انتخاباتی ترجیحی انتخاب می‌شوند. مجلس سنا 76 عضو دارد که بخشی از آنها از طریق یک نظام انتخاباتی ترجیحی در حوزه‌های انتخابیه ایالتی که هر یک 12 نماینده دارند انتخاب می‌شوند و بخش دیگری از آنها از طریق یک نظام انتخاباتی تک‌رأی غیرقابل انتقال در حوزه‌های انتخابیه منطقه‌ای که از هر یک از آنها 2 نماینده انتخاب می‌گردند. مدت خدمت سناتورهای ایالتی 6 ساله است و نیمی از این سناتورها هر 3 سال یک بار عوض می‌شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet