عید سعید غدیرخم
1389/08/17 10:09:00
سرویس فرهنگی

کتابخانه مجلس کتاب میرداماد را منتشر کرد

**"میرداماد" از تألیفات جدید علی اوجبی است که به تازگی از سوی کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی منتشر شده است. این کتاب ضمن معرفی میرداماد و شرایط اجتماعی و سیاسی عصر او به بررسی آراء و اندیشه‌ها و آثار میرداماد نیز پرداخته است.

میرداماد، از دانشمندان حوزه‌های فلسفه، کلام و فقه در عصر صفوی و از هم معاصران شیخ بهائی است.

نویسنده در انگیزه‌ خود در تألیف این کتاب می‌گوید که در سال 1376، کتابی خطی از میرداماد به نام «تقویم الایمان» به همراه شرح آن به نام «کشف الحقائق»، تألیف میر سید احمد علوی و به انضمام حواشی ملاعلی نوری را تصحیح و در اختیار دوستداران فلسفه و حکمت قرار داد. تا آن زمان تنها یک کتاب از میرداماد به نام «القبسات» به شیوه‌ انتقادی تصحیح و چاپ شده بود.

انتشار تقویم الایمان باعث گردید که زوایای بیشتری از دیدگاه‌های این فیلسوف یمانی روشن شود. مؤلف در مقدمه‌ این کتاب مقدمه‌ای نسبتاً مفصل درباره احوال و آرای میرداماد نگاشت که از دیدگاه پژوهشگران این حوزه کافی نبود و لازم شد کتابی مستقل در این باب نوشته شود.

کتاب حاضر از چند فصل به شرح زیر متشکل است:

فصل اول: دور نمایی از فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عصر میرداماد

فصل دوم: از تولد تا حضور

فصل سوم: میردامام از نگاه دیگران (میر سید احمدی علوی، ملاصدرا، نامه‌های ملاصدرا به میرداماد، عبدالرزاق لاهیجی، زلالی خوانساری)

فصل چهارم: آراء و اندیشه‌های فلسفی (نظام فکری میرداماد، حدوث دهری، مسئله‌ی بداء، مسئله‌ی جبر و اختیار، اصالت ماهیت، مقولات عشر، نظریه وحدت حمل، پیدایش کثرت از وحدت، اقلیم هشتم، مراتب هستی، نقش تمثیلی حروف و اعداد)

فصل پنجم: دیگر ویژگی‌های میرداماد (نثر و شیوه‌ی نگارش، طهارت، صفای باطنی و کمالات روحی، جامعیت، حضور سیاسی و قریحه‌ شعر سرایی)

فصل ششم: آثار و نوشته‌ها (کتاب‌ها، رساله‌ها، شروح، حواشی و تعلیقات، نامه‌ها و مکاتبات و اجازه‌ها و تفریظ‌ها)

کتاب حاضر نمایه‌هایی در زمینه‌های آیات، روایات، اشعار، کسان، گروه‌ها، جای‌ها، کتاب‌ها، منابع و مآخذ نیز دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet