ایام محرم 1398
1389/08/17 08:04:00
سرویس فرهنگی

کتابخانه‌ مجلس کتاب نصوص الکلم علی کتاب فصوص الحکم‌ را منتشر کرد

**"نصوص الکلم علی کتاب فصوص الحکم" تألیف "ابوفراس محمد بدرالدین حلبی" به کوشش "علی اوجبی" ‌از سوی کتابخانه‌ مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

بر فصوص الحکم یا فصوص الحکمه معلم ثانی ابو نصر فارابی چندین شرح نوشته شده است. ابونصر محمد بن محمد بن اَوزَلَغ بن طَرخان ملقب به معلم ثانی یکی از بزرگترین مشاهیر ایران اسلامی است که با آفرینش آثار خرد و کلان در حوزه‌های گوناگون معرفتی و ابداع آموزه‌های نو و تأثیرگذار در عرصه‌های منطق، ‌موسیقی، ‌طبقه‌بندی علوم، ‌سیاست و فلسفه  نام خویش را در تاریخ علم و تمدن بشری جاودانه ساخت. شاید یکی از مهمترین برجستگی وی تأسیس فلسفه‌ی اسلامی و تبیین سازگاری میان مفاهیم عقلانی و مضامین دینی است. کار بسیار سترگی که بعدها به وسیله فیلسوف نامداری چون ابن سینا به اوج و پختگی خود رسید.

یکی از شاخص‌ترین آثار این فیلسوف مسلمان و نادره دوران، رساله‌ی کوتاهی است به‌نام فصوص الحکمه که به دلیل عمق محتوا و نوآورانه‌اش از دیرباز تا عصر حاضر مورد توجه اندیشمندان صاحب‌نامی چون میرداماد بوده است. کتابی که فیلسوفان مسلمان پیشین تردیدی در انتسابش به فارابی نداشتند ولی با کمال شگفتی در دوره‌های اخیر بحث‌های جنجالی فراوانی میان مستشرقان پیرامون نویسنده واقعی آن صورت گرفته و شماری چون پل کراوس،‌ اس پینس‌ ، م. ال، ‌اشتراویس  را به تردید واداشته و این احتمال را نزد آنان قوت بخشیده که فصوص الحکمه از نوشته‌های ابن سینا یا شخصیت‌های متأثر از آموزه‌های سینوی است.

جایگاه ویژه این رساله از دیرباز محققان بسیاری را به ترجمه و شرح آن واداشته است. یکی از این شروح که در واقعه مجموعه‌ای است از حواشی  توضیحی بر برخی از مباحث مهم آن، ‌کتاب کوچکی است با نام نصوص الکلم علی کتاب فصوص الحکم نوشته شاعر و ادیب نامدار معاصر عرب‌زبان ، ‌ابوفراس محمد بدر الدین بن مصطفی  بن رسلان نعسان حلبی (1362ـ‌1298ق) که در سال 1325 قمری برای نخستین بار به صورت چاپ سنگی در مصر منتشر شد.

"علی اوجبی" مصحح کتاب حاضر- نخست به زندگی، جایگاه علمی و فلسفی و تألیفات فارابی، فارابی به روایت‌های قطب الدین اشکوری و بیهقی، بررسی رساله‌ی فصوص الحکمه، علت نام‌گذاری فصوص الحکمه، درون‌مایه‌ی فصوص الحکمه، شرح‌ها و حاشیه‌های فصوص الحکمه و چند نکته درباره‌ی فصوص الحکمه می‌پردازد.

سپس متن تصحیح شده‌ی فصوص الحکمه آورده می‌شود. این متن شامل 65 فصّ است. همانطور که ابوفراس محمد بدرالدین حلبی در شرح خود بر این کتاب آورده، َفصّ الشی عبارة عن خلاصة الشیء و زبدته؛ و لمّا کانت المباحث المذکوره فی هذه الرسالة عین الحکمة و خلاصةَََ مسائلها عَنوَنَ کلُّ طائفةٍ مخصوصةٍ منها بالفصّ لیشعر بجلالة مکانها.

در صفحات بعد متن نصوص الکلم با ویراست و بازخوانی جدید آورده شده است. از دیگر ویژگی‌های کتاب حاضر داشتن نمایه‌های آیات، روایات، اشعار و نمایه‌ی عام است.

این کتاب در شمارگان  1000 نسخه، قیمت 3600 تومان در 130 صفحه منتشر شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet