انتخابات ریاست جمهوری
1389/08/17 10:54:00
سرویس صحن
مجلس دستگاه‌های اجرایی را موظف کرد

اختصاص 20 درصد اعتبارات فرهنگی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیه دستگاه‌های اجرایی را موظف کردند ۲۰ درصد اعتبارات فرهنگی خود را در چارچوب موافقتنامه مبادله شده با معاونت، صرف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نمایند. همچنین حداقل ۲۵ درصد نیاز استخدامی خود را به فرزندان شهدا اختصاص دهند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز (17 آبان) در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه برنامه پنجم توسعه که در صحن علنی مجلس در دست بررسی است، ماده 48 این لایحه را با 172 رای موافق، 2 رای مخالف و 10 رای ممتنع به تصویب رساندند.

طبق این مصوبه  مجلس به منظور استمرار، توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در جهت حفظ کرامت ایثارگران با اولویت عرضه منابع مالی، فرصت‌ها، امکانات و تسهیلات و امتیازات به ایثارگران (پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا و همچنین جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنان) مقرر کرد فرزندان شهداء از کلیه امتیازات و مزایای مقرر قوانین مختلف برای شخص جانبازان پنجاه درصد(50%) و بالاتر به استثناء تسهیلات خودرو، حق پرستاری و کاهش ساعات کاری، برخوردار می باشند.

همچنین تامین صددرصد هزینه ها درمانی ایثارگران شاغل و افراد تحت تکفل آنان به عهده دستگاه اجرایی مربوطه و تامین هزینه درمانی ایثارگران غیرشاغل و افراد تحت تکفل آنان به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد.

نمایندگان در بند ج ماده 48 کلیه دستگاههای اجرایی را موظف کردند تا بیست درصد(20%) اعتبارات فرهنگی خود را در چهارچوب موافقتنامه مبادله شده با معاونت، صرف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نمایند.

همچنین به منظور کاهش هزینه های مهندسی ساخت مسکن برای خانواده های شهداء و ایثارگران، بنیاد شهید و امور ایثارگران مجاز است با رعایت قانون نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان تا 100 درصد هزینه‌های خدمات مربوطه را برای یک بار و حداکثر برای یکصد متر مربع تأمین نموده و هزینه آن را در بودجه سنواتی پیش بینی نماید.

با تصویب بند (ز) نیز اعطاء بورس تحصیلی داخل و خارج کشور به جانبازان پنجاه درصد (50%) و بالاتر، آزادگان با حداقل پنج سال اسارت و فرزندان شهداء و درخصوص اعزام به خارج مشروط به شرایط علمی اعطا می شود.

همچنین در بند (ح) این ماده دستگاههای اجرائی موظف شدند حداقل بیست و پنج درصد(25%) نیاز استخدامی خود را از میان فرزندان شهدا، 5 درصد نیاز استخدامی خود را از میان جانبازان پنجاه درصد(50%) و بالاتر و آزادگانی که حداقل پنج سال سابقه اسارت دارند و فرزندان جانبازان هفتاد درصد(70%) و بالاتر، بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی و آزمونی تامین و از ابتدا آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام نمایند و نیز پنج درصد(5%) سهمیه استخدامی به جانبازان، آزادگان، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان اختصاص دهند.

نمایندگان در بند (ط) این ماده، دانشگاه‌ها و مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی را مکلف کردند حداقل ده درصد(10%) اعضای هیأت علمی مورد نیاز خود را از بین جامعة ایثارگران شامل رزمندگان با بیش از شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان بالای بیست‌وپنج درصد(25%)، آزادگان بالای سه سال اسارت، فرزندان جانبازان بالای پنجاه درصد(50%)، فرزندان شهداء و فرزندان آزادگان با بیش از سه سال اسارت که دارای مدرک دکترای تخصصی مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشند، حسب مورد از طریق استخدام و یا موافقت با انتقال کارکنان دیگر دستگاهها یا تبدیل وضعیت کارکنان غیر هیأت علمی تأمین و از ابتدا آنان را به‌صورت عضو هیأت علمی رسمی قطعی با احتساب سوابق آموزشی، پژوهشی و اجرائی مرتبط و تأثیر آن در پایه و مرتبه علمی بدون الزام به رعایت شرط سنی و آزمون استخدام نمایند. مسؤولیت اجرا این حکم به طور مستقیم برعهده وزراء و رؤسای دستگاههای مذکور است مقامات یاد شده در این خصوص خود مجاز به اتخاذ تصمیم می‌باشند. احکام و امتیازات این بند شامل اعضاء هیأت علمی فعلی دارای شرایط فوق نیز خواهد بود.

همچنین با تصویب بند (ی) دولت مکلف است به منظور حفظ کرامت و منزلت ایثارگران و رزمندگان معسر(نیازمند) نسبت به تأمین معیشت و پوشش بیمه ای آنان در قالب بودجه سنواتی اقدام نماید.

همچنین در بند (ک) این ماده آمده است: نسبت به ساماندهی و برقراری مستمری بسیجیان و رزمندگان معسر(نیازمند) دوران دفاع مقدس اعم از بسیجیان تحت فرماندهی سپاه پاسداران، کمیته انقلاب اسلامی و جهاد سازندگی اقدام نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet