ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1387/04/02 11:39:00
سرویس صحن

اعتراض قنبری نسبت به عدم عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

داریوش قنبری عضو فراکسیون اقلیت در قالب تذکری نسبت به عدم عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اعتراض کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، داریوش قنبری نماینده ایلام با استناد به مواد 17، 23، 46 و 47 آیین نامه داخلی نسبت به عدم عضویت برخی از نمایندگان در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تذکر داد و گفت:در پاراگراف دوم ماده 47 شرایطی از قبیل تخصص، تجربه و سابقه عضویت در کمیسیون را به عنوان شرایط عضویت در کمیسیون ها برای افراد در نظر گرفته اند.

وی خطاب به رئیس مجلس اظهار داشت: جنابعالی هم از این نحوه عضویت در کمیسیون ها ابراز نارضایتی کرده اید.

وی گفت: با توجه به اینکه بند 10 ماده 23 اذعان دارد که اختلافاتی که در شعب پیش می آید از اختیارات هیات رئیسه است و باید هیات رئیسه از این اختیاراتشان برای حل مسایل و مشکلات استفاده کنند،خواهش ما این است که این نحوه تعیین اعضای کمیسیون ها را رسمیت نبخشید، به خصوص سوابق اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را بررسی نمایید.

وی افزود: در حال حاضر عنوان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را می توان هر چیزی گذاشت جز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی.

قنبری گفت: سه نفر از کمیسیون پزشکی هستند، دو نفر جغرافیا و حقوق، یک نفر ریاضیات خوانده است و جز 4 الی 5 نفر بقیه تخصص های بی ربط دارند. خیلی از آنها سابقه عضویت در کمیسیون مذکور را ندارند و برخی ها هم تجربیات مفید و مرتبط با کمیسیون هم ندارند در این شرایط که مسایل و مشکلات امنیتی برای کشور ما وجود دارد در شرایطی که سیاست خارجی ما با چالش های جدی مواجه است فرصتی پیش آمده بود که افراد متخصصی به این کمیسیون بروند، از جمله اینکه تعداد زیادی از اعضای سابق این کمیسیون مجددا انتخاب شده اند و 5 الی 6 نفر با تحصیلات دکترای علوم سیاسی بودند که می توانستند وارد این کمیسیون شوند اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

وی تصریح کرد: ظاهرا یکسری مصلحت اندیشی ها حاکم شده و اخبار و شایعات ناگواری شنیده شده که حکایت از دخالت دولت در تعیین اعضای کمیسیون دارد. صحبت از شایعه است، شایعه ای شنیده ام نمی دانم چه مقدار صحت دارد اگر صحت داشته باشد واقعا شان و جایگاه مجلس، از همان اول دچار تزلزل می باشد و سالی که نکوست از بهارش پیداست. صحبت از این است که ظاهرا دولت یک لیستی را تهیه کرده است که 23 نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی تعیین شده اند و بسیاری از افرادی که تعیین شده اند آنطوری که بنده با خبر شده ام، از همین اعضای لیستی هستند که دولتی ها آورده اند.

وی تصریح کرد: خواهش بنده این است که این موضوع را حضرتعالی (رئیس مجلس) بررسی نمایید که شان و جایگاه مجلس از همان ابتدا با خطر مواجه نشود و حضرتعالی از کیان و جایگاه مجلس محافظت بفرمایید.

قنبری افزود: به هر حال بنده کسی هستم که هم دکترای علوم سیاسی دارم و هم سوابق و تجربیاتی در ارتباط با بحث های امنیت ملی و سیاست خارجی و هم اینکه یک دوره عضو کمیسیون مذکور بوده ام. در اعتراض به اینکه از طرف روسای شعب عضو این کمیسیون نشده ام اعلام می کنم با توجه به جلسه ای که با برخی از دوستان داشته ایم عضو هیچ کمیسیونی نمی شویم و به جای عضویت در کمیسیون، فراکسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را تشکیل می دهیم و خواهش ما این است که به این فراکسیون در مجلس رسمیت ببخشید.

سپس علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر قنبری عضو فراکسیون اقلیت مجلس ضمن قدردانی از زحمات روسای شعبات گفت: روسای شعب موارد را با دقت بررسی کرده اند و چند موردی را هیات رئیسه با نظر آنها توافق نداشت که این هم در مباحثات پیش می آید.

وی گفت: من هم با روسای شعبات جلسه داشتم موارد را متذکر شدم و کار عظیمی که آنها در تقسیم آقایان و خانم های نماینده کرده اند نباید زیر سوال برود و از زحمات آنها تشکر می کنیم.

وی گفت: چند مورد در برداشت از ضوابط آیین نامه اختلاف نظر بود و آیین نامه هم در این قسمت یک سکته دارد که روشن نکرده که اگر مطابق آن بند 10 از ماده 23 که هیات رئیسه ترسیم کننده این اختلافات باشد از چه راهی است چون روسای شعب باید تصمیم بگیرند بنابراین شما هم می دانید. ولی با این فرمایشات شما زحمات طولانی مدت روسای شعب زیر سوال می رود.

لاریجانی گفت: تذکرات شما در جلسه باید به نحوه اداره جلسه باشد اگر شما ایرادی به کاری از بخشی از موارد حاشیه ای مجلس همانند کمیسیون ها دارید طریق آن در آیین نامه مشخص شده و مربوط به این جلسه نیست.

رئیس مجلس در ادامه گفت: باید از ذن و گمان در این مسایل پرهیز شود که دولت در تعهد افراد در کمیسیون ها دخالت دارد ما چنین شائبه ای نداریم با سلیقه دولت هم سازگار نیست و اگر خدای ناکرده هم باشد من اجازه چنین کاری را نخواهم داد لذا این تصورات را کنار باید گذاشت.

لاریجانی تصریح کرد: تصمیم روسای شعب بود که خود شما انتخاب کرده اید آنها هم جلسه گذاشته اند و این افراد را انتخاب کرده اند.

وی گفت: اگر راه دیگری مد نظرتان است باید در آیین نامه اصلاح شود و هیات رئیسه اختیار داشته باشد و آن موارد را حل نماید.

رئیس مجلس گفت: هیات رئیسه به وظایف خود عمل کرده، روسای شعب هم بنابه تشخیص خودشان عمل کرده اند، ایرادی نمی شود گرفت اما اگر راه دیگری را از نظر ایجابی در پیش پای مجلس بگذارید که قسمتی از آیین نامه اصلاح شود امر دیگری است. خواهش می کنم به ذن و گمان پناه نبرید. من روال را خیلی منطقی و طبیعی می دیدم، منتها نظرات افراد متفاوت است، که آن بحث دیگری است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet