ایام محرم 1398
1389/08/16 12:08:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مصباحی‌مقدم:

هرگونه دستکاری در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها درست نیست

**رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی دولت هرگونه دستکاری در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را مناسب ندانست و گفت: مجلس باید به پیمانی که با دولت بسته است، وفادار بماند.

غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با ایرنا، در خصوص مصوبه اخیر مجلس مبنی بر اختصاص 10 درصد از خالص درآمد حاصل از قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به بخش سلامت در طول برنامه پنجم توسعه اظهار داشت البته می‌توان این مصوبه را در راستای قانون هدفمندی یارانه‌ها دانست زیرا در آن قانون نیز دولت مکلف شد بیمه تامین اجتماعی را برای همه خانوارهای ایرانی برقرار و هزینه درمان بیماری‌های صعب‌العلاج را بپردازد.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برای بیمه تامین اجتماعی کفی مشخص نشد و دست دولت برای اینکه تاچه میزان از درآمد هدفمند کردن یارانه‌ها را به این امر اختصاص دهد، باز بود.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: بهتر بود مجلس چنین چیزی را تصویب نمی‌کرد اما به هرحال اختصاص 10 درصد به بخش سلامت از محل هدفمندی یارانه‌ها در مجلس تصویب شده و دولت باید به‌گونه‌ای این موضوع را ساماندهی کند که بتواند این مصوبه مجلس را اجرایی نماید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با این مصوبه مجلس، سایر بخش‌ها نظیر صنعت و آموزش نیز خواهان برخورداری از درآمد هدفمند کردن یارانه‌ها نخواهند شد، اظهار داشت بخش صنعت طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها 30 درصد از درآمد حاصل از این قانون را به خود اختصاص داده است و بخش آموزش کشور نیز بودجه مناسبی را همه ساله دریافت می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: 10 درصدی که مجلس دیروز مقرر کرد به بخش سلامت کشور اختصاص یابد باید از رقمی باشد که قرار است به صورت نقدی یا غیرنقدی بین مردم بازپرداخت شود.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه تصور نمی‌کنم اختصاص این 10 درصد مشکل چندانی در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها ایجاد کند، اظهار داشت در حال حاضر بسیاری از خانواده‌ها برای تامین هزینه سلامت خود با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و به نظر می‌رسد که اگر پوشش تامین اجتماعی وسیع‌تر و دولت هزینه‌های بیشتری از درمان را تقبل کند، مردم به این مساله راضی‌تر خواهند بود ولو اینکه یارانه کمتری به آنان پرداخت شود.

وی بر تدوین و اجرای نظام جامع تامین اجتماعی طبق قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تاکید کرد و گفت که در صورت استقرار این نظام جامع، می‌توان بخش قابل توجهی از دغدغه‌های مردم در حوزه درمان و سلامت را رفع کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet