ایام محرم 1398
1389/08/17 17:40:00
سرویس صحن
لاریجانی در پاسخ به اخطار قانون اساسی دلخوش:

مجلس می‌تواند به دو قوه مجریه و قضاییه تکلیف کند

**رییس قوه مقننه در پاسخ به اخطار قانون اساسی نماینده صومعه سرا مبنی بر اصل استقلال قوا در قانون اساسی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی می‌تواند به قوای مجریه و قضاییه تکلیف کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی بعد از ظهر روز دوشنبه 17 آبان ماه و درادامه بررسی مواد لایحه برنامه پنجم توسعه کشور، "سیدکاظم دلخوش" به پیشنهاد الحاق بند «و» به ماده 49 که از سوی "محمد دهقانی" و "امین حسین رحیمی" مطرح شده بود، اخطار قانون اساسی داد.

دهقانی و رحیمی پیشنهاد  داده بودند: سازمان ثبت استاد و املاک کشور موظف است با همکاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط تا پایان برنامه پنجم توسعه نسبت به تهیه کامل جغرافیایی کشور و تکمیل طرح کاداستر برای همه اراضی و املاک و دریاهای واقع در سرزمین ایران اقدام نماید. دولت موظف است اعتبارات مورد نیاز این اقدام را سالانه در بودجه سنواتی پیش‌بینی نماید.

دلخوش با استناد به اصل 57 قانون اساسی یادآور شد: طبق این اصل قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائیه که زیرنظر ولایت مطلقه امر و امامت امت برطبق اصول این قانون اعمال می‌گردند و مستقل از یکدیگرند.

وی تصریح کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور زیر نظر قوه قضاییه است اما سازمان نقشه‌برداری کل کشور زیر نظر قوه مجریه کار می‌کند اما در این پیشنهاد مسئولیت یک قوه را به قوه دیگر داده‌ایم و استقلال آنها آنگونه که در اصل 57 به تصریح آمده، رعایت نشده است.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی اخطار قانون اساسی را وارد ندانست و تصریح کرد:  مجلس می‌تواند به قوای مجریه و قضاییه تکلیف کند با این وجود در این بند به همکاری این قوا اشاره شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet