هدر موبایل
1389/08/17 16:41:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

انتخابات هیئت رییسه فراکسیون اصولگرایان از دیدگاه رسایی

**نماینده مردم تهران در یادداشتی که در فارس منتشر شده است، به بررسی انتخابات فراکسیون اصولگرایان پرداخت.

 متن یادداشت حمیدرضا رسایی به دین شرح است:

انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان روز گذشته برگزار شد و لاریجانی با اختلاف 5 رای توانست مجددا ریاست این فراکسیون را بر عهده گیرد؛ البته این ظاهر موضوع است ولی حقیقت چیز دیگری است!

آقای لاریجانی در انتخابات موقت فراکسیون در روزهای نخست مجلس هشتم از مجموع 211 رای مجمع عمومی فراکسیون ، 161 رای را به خود اختصاص داد و پس از کسب ریاست مجلس ، مصرانه برای تصاحب ریاست فراکسیون هم در جمع شورای مرکزی پافشاری کرد تا جایی که در سال اول ، شورای مرکزی این فراکسیون با اجماع ، بدون هیچ رقیبی و بدون رای گیری لاریجانی را رییس فراکسیون اصولگرایان اعلام کرد.

در سال دوم اما نه تنها اجماعی درباره لاریجانی در شورای مرکزی شکل نگرفت بلکه مرد اول فراکسیون، رقیبی به نام آقاتهرانی پیدا کرد اما با ترفندهایی و با اختلاف حدود 20 رای از 32 شرکت کننده در حالی رای یکی از اعضا هم سفید بود، رییس فراکسیون شد. انتخابات سال دوم حاشیه های زیادی داشت از جمله این که به هواداران لاریجانی اعلام شد ساعت شروع جلسه 4 بعداز ظهر است و به منتقدان وی گفته شده بود ساعت شروع جلسه 4:30 است ! اصل انتخابات هم در همان 45 دقیقه اول انجام شد. به همین دلیل در انتخابات سال قبل از 44 نفر عضو شورای مرکزی 12 نفر با تاخیر و در حالی که رای گیری به اتمام رسیده بود ، وارد جلسه شدند. البته انتخابات سال قبل حاشیه های دیگری هم داشت که در یادداشتی (اینجا) به آن اشاره کرده‌ام.

امسال اما وضع به گونه ای دیگر رقم خود و علی لاریجانی با اختلاف 5 رای از 47 رای و در حالی که تعداد آرای سفید هم به دو رای رسیده بود، توانست این عنوان را برای خود نگه دارد! امسال هم متاسفانه این انتخاب با حاشیه هایی در نحوه اعلام نتیجه آرای فراکسیون همراه شد؛ ابتدا آقای کوثری که قصد داشت در خصوص عملکرد فراکسیون و رئیس آن چند جمله ای سخن بگوید که به ایشان وقت داده نشد. بعد رای گیری رسمی با برگه در خصوص ترکیب هیئت رئیسه به عمل آمد که از مجموع 47 رای ماخوذه، 25 رای به آقای لاریجانی و 20 رای به آقای صدر اختصاص یافت و 2 رای هم سفید بود.

بقیه اعضای هیئت رئیسه نیز در همین رای گیری کتبی مشخص شدند؛ به پیشنهاد آقای نجابت (نماینده تهران) پس از رای‌گیری رسمی یک رای‌گیری به شیوه صلواتی هم برگزار شد که سه نفر با این کار مخالفت کردند و بقیه صلوات فرستادند که بله لاریجانی رئیس فراکسیون است؛
بلافاصله دفتر آقای لاریجانی فعال شد و با فشار نسبت به رسانه‌های مختلف درخواست کردند که عدد 44 رای از 47 رای به عنوان آرای وی اعلام شود تا جایی که برخی خبرگزاری ها سردرگم شده بودند و تیترشان شد "تقلب رسانه ای در اعلام نتیجه انتخابات فراکسیون اصولگرایان + عکس " در حالی که نمی دانستند کدام خبر درست است.

همزمان خبرنگاران برخی رسانه‌ها تماس گرفتند و خبر از اصرار دفتر لاریجانی برای اعلام این خبر می دادند تا جایی که اخبار 20:30 نیز، عدد آرای صلواتی را به عنوان نتیجه انتخابات اعلام کرد و البته این موضوع با اعتراض برخی اعضای فراکسیون اصولگرایان نسبت به آقای ضرغامی مواجه شد.

مهم‌تر از این حاشیه‌ها اما روند نزولی مقبولیت لاریجانی در جمع اصولگرایان مجلس است که در نتایج انتخابات روز گذشته فراکسیون خود را نشان داد؛ این روند نزولی و دست و پا زدن جریان رسانه ای طیف اصلاح‌طلب و اصولگرایان مردد هوادار رئیس مجلس برای سرپوش نهادن بر آن حکایت از بحران مقبولیت آقای لاریجانی در بین اصولگرایان و وجود شکافی عمیق در جریان اصولگرایی دارد که اندک اندک و با نزدیک شدن به انتخابات نهم مجلس قطعا نمایان تر خواهد شد و اطرافیان لاریجانی می کوشند تا با فضاسازی رسانه ای آن را بر عکس جلوه دهند.

در حقیقت آقای لاریجانی بازنده این انتخابات بود؛ چون مهر تائیدی بر روند کاهش مقبولیت خود در فراکسیون اصولگرایان زد تا جایی که خبرسازی رسانه ای 44 رای از 47 رای هم نتوانسته بر آن سرپوش بگذارد و همه می دانند که نزدیک به نیمی از اعضای شورای مرکزی با قاطعیت او را برای این جایگاه قبول ندارند.

واقعیت آن است که بر خلاف آنچه همه می پندارند، در حال حاضر مجلس هشتم از دو فراکسیون اکثریت و اقلیت برخوردار نیست، بلکه مجلس هشتم مدت‌هاست در ذیل جهت‌گیری ها و سیاست‌های آقای لاریجانی در قالب سه فراکسیون اقلیت مشغول به کار است:

1. اقلیت اصلاح‌طلب مدافع فتنه با رویکرد مانع‌تراشی در برابر دولت عدالت‌محور، بی اعتقاد به تائیدات رهبری از دولت و با حمایت صریح از اصحاب فتنه.

2. اقلیت اصولگرای همسو با فتنه با رویکرد مانع‌تراشی در برابر دولت عدالت‌محور، بی توجه به تائیدات رهبری از دولت و با مواضع دو پهلوی رسمی و غیر علنی در برابر اصحاب فتنه؛ این جماعت در انتخابات دهم ستاد انتخاباتی اصولگرایان حامی موسوی را تشکیل دادند!

3. اقلیت اصولگرای در مقابل فتنه با رویکرد حمایت منطقی از دولت عدالت‌محور در راستای تائیدات رهبری با مواضع شفاف و صریح در برابر اصحاب فتنه.

در بسیاری مواقع اما دو اقلیت اصلاح‌طلب مدافع فتنه و اصولگرایان دو پهلو و منفعل با هم متحد می شوند و اکثریت مجلس را تشکیل می دهند و نتایج هم باب طبع آنها می شود؛ مانند رای به وقف اموال دانشگاه آزاد در یکشنبه سیاه یا عدم رای به طرح نظارت بر امور نمایندگان و همچنین آرای ناپلئونی به کابینه و لوایح مهم دولت و به همین دلیل است که علیرغم شهرت مجلس هشتم به اصولگرایی، بدنه این جریان در جامعه برداشت اصولگرایانه از عملکرد سه ساله آن ندارد.

نشانه‌های این تحلیل در ایام قبل و بعد از انتخابات دهم به ویژه در اوج فتنه‌گری های اصحاب کودتا خود را به خوبی نشان داد و مستندات صحت این تحلیل هم بیش از آن روشن است که نیاز به تصریح داشته باشد، با این وجود اما به نمونه‌هایی از آن اشاره می کنم:

محمد رضا خاتمی عضو شاخص جریان فتنه: برخی اصولگراها می خواهند با ما گفت‌و‌گو کنند ولی جرأت ندارند.

محمد رضا تابش دبیر فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس: ائتلاف نانوشته ای بین اصلاح‌طلبان با طیفی از اصولگرایان وجود دارد.

داریوش قنبری سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس: زمینه ائتلاف اصولگرایان منتقد با اصلاح‌طلبان بسیار زیاد است... فراکسیون اقلیت با انتخاب لاریجانی به عنوان رئیس مجلس موافق است.

علی مطهری: عقلای اصولگرا و اصلاح‌طلب اتحاد نانوشته‌ای با هم پیدا کرده‌اند.

قدرت‌ علیخانی (عضو فراکسیون اقلیت مجلس): رای اقلیت به مطهری استفاده از فرصت‌ها بود.

اعترافات بالا که تا سال گذشته به صورت علنی رخ نشان نداده بود، پس از فتنه 88 که این دو اقلیت مجبور به پیوند علنی با هم شدند، سر باز کرد و با ا ین حساب باید از این پس منتظر صف‌بندی های جدیدی از اصولگرایان باشیم و قطعا تقسیم‌بندی اقلیت اصلاح‌طلب و اکثریت اصولگرا واژه‌هایی نیستند که بتوانند بار این معانی را تحمل کنند.

شاید باید از این پس در خصوص "جریان مردود و مُردد در فتنه سبز " و "جریان مقبول و قاطع در برابر فتنه سبز " سخن بگوییم و این ویژگی ها را ملاک این تقسیم‌بندی قرار دهیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet