خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/18 09:43:00
سرویس بین الملل
مرکز پژوهش‌ها بررسی کرد

رویکردها و چالش‌های دولت ائتلافی انگلیس

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی رویکردها و چالش‌های دولت انگلیس در عرصه داخلی و خارجی و سیاست جهانی را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز با بیان این مطلب که برای نخستین بار در 36 سال اخیر ، نتایج انتخابات پارلمانی در انگلیس موجب شده که برپایی یک دولت قدرتمند که از حمایت اکثریت پارلمان برخوردار باشد، غیرممکن شود، افزود: در این انتخابات، محافظه‌کاران نیرومندترین فراکسیون پارلمان را به دست آوردند، اما از آنجا که به تنهایی قادر به تشکیل دولت نبودند، ناگریز به تقسیم قدرت و ائتلاف با حزب لیبرال دمکرات شدند. شکل دولت ائتلافی در انگلیس رویدادی بسیار نادر به شمار می‌رود که آخرین نمونه از این دست در حدود 70 سال پیش تجربه شد. برخلاف تجربه گذشته، دولت ائتلافی فعلی از اکثریت خوبی در پارلمان برخوردار است. از این لحاظ، به نظر می‌رسد که دولت کنونی بتواند تا پنج سال آینده و برگزاری انتخابات بعدی در قدرت باقی بماند. البته کسی نمی‌تواند ضمانت کند که ائئلاف فعلی انگلیس تا انتخابات بعدی ادامه یابد. اما در هر حال ، در انگلیس به طور سنتی دولت‌های ائتلافی نمی‌توانند آن‌گونه که می‌خواهند عمل کنند و عموماً در چنین دولت‌هایی نمی‌توان تصمیم‌های قاطع و سرنوشت ساز گرفت. در حال حاضر نیز دولت ائتلافی انگلیس به دلیل جهت‌گیری‌ها و اهداف مختلف و بعضاً متضاد دو حزب محافظه کار و لیبرال دمکرات در عرصه داخلی و به ویژه جهانی، با چالش‌های زیادی مواجه است.

با این وجود، تشکیل یک دولت ائتلافی بدون کوتاه آمدن هر دو طرف و برقراری مصالحه میان رهبران احزاب محافظه‌کار و لیبرال دمکرات نمی‌توانست صورت پذیرد. هر کدام از این احزاب در زمینه برخی از موضوعات جای گرفته در اهداف و برنامه‌های خود، برای دیگری امتیاز قائل شده‌اند. از عمده‌ترین مسائل مورد توافق میان دو حزب شریک که تشکیل دولت ائتلافی تازه را ممکن ساخته، تغییر قوانین انتخاباتی است. بر این اساس حزب محافظه‌کار، درخواست حزب لیبرال مبنی بر انجام اصلاحات در سیستم انتخاباتی و افزایش میان مالیات را قبول کرده و حزب لیبرال دمکرات نیز خواسته محافظه‌کاران در خصوص محدودیت شمار مهاجرانی که از خارج از اتحادیه اروپا وارد انگلستان می‌شوند را پذیرفته است. همچنین حکومت ائتلافی اعلام کرده است که در زمینه وارد کردن انگلیس به حوزه کشورهای یورو فعالیتی نخواهد داشت.

مرکز پژوهشها افزود: تجربیات دهه‌های گذشته نیز نشان داده است، جابجایی دولت‌ها در انگلیس، جهت‌گیری‌های سیاست خارجی این کشور را چندان دچار تغییر نکرده است و نوعی اجماع عمومی میان احزاب مختلف، محافل سیاسی و رسانه‌‌ای انگلیس درباره سیاست خارجی این کشور وجود داشته است. بر همین اساس، دولت ائتلافی انگلیس در سیاست‌های خود راجع به ایران تفاوتی با دولت سابق کارگری این کشور نخواهد داشت، بلکه تاریخ نشان داده است محافظه‌کاران همواره مواضع تند و خصمانه‌تری علیه ایران داشته‌اند.در عین حال ممکن است حزب محافظه‌کار به دلیل شکننده بودن وضعیت دولت ائتلافی در داخل انگلیس، زبان دیپلماتیک تندتری را برای استتار این معضل داخلی، در عرصه سیاست خارجی در پیش گیرد.

از سوی دیگر، به دلیل حضور حزب لیبرال دمکرات در دولت ائتلافی جدید، انگلیس خواستار ایفای نقش مسئولانه‌ای در اروپا خواهد بود، البته بدون اینکه در اروپا حل شود. از سوی دیگر همکاری‌های فزاینده با آمریکا بر اساس رعایت احترام متقابل خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet