هدر موبایل
1387/04/02 13:04:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

جهانگیرزاده: ارتقای کارآمدی و نگاه کارشناسی به مسایل از ضرورت‌های اساسی توسعه است

نماینده ارومیه ارتقای کارآمدی و نگاه کارشناسی به مسایل در مجلس و دستگاههای اجرایی را از ضرورت‌های اساسی توسعه کشور دانست که باید در سرلوحه کار خدمتگزاران نظام قرار گیرد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "جواد جهانگیرزاده" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با گرامیداشت ایام مسعود میلاد اسوه زنان عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و گرامیداشت یاد و خاطره سردار بزرگ عشق و جهاد دکتر مصطفی چمران و پاسداشت و نکوداشت یاد و نام شهدای بزرگ هفتم تیر 1360، سلام و درود خود را بر روح آسمانی سردار رشید اسلام شهید مهندس مهدی امینی فرمانده شجاع و دلاور عملیات سپاه ارومیه که در اوج گمنامی و مظلومیت و در چنین روزهایی جان خویش را فدای آرمانهای انقلاب اسلامی نمود، تقدیم می‌دارم. مایلم مراتب قدردانی و سپاس عمیق و قلبی خویش را از مردم شریف و انقلابی ارومیه و بخشهای تابعه به واسطه اعلام اعتماد مجدد به این کمترین خدمتگزار اعلام دارم و امید آن دارم همراه با همکاران محترم خویش بتوانم بیان‌کننده واقعی آلام و دردهای مردم سرزمین سبزمان باشم.

ضمن سپاس و قدردانی از زحمات و تلاشهای رئیس فرزانه مجلس هفتم جناب آقای دکتر غلامعلی حداد عادل که بحق از ذخایر ارزشمند انقلاب اسلامی می‌باشند، مایلم مراتب تبریک و تهنیت خویش را به شخصیت فرهیخته انقلاب جناب آقای دکتر علی لاریجانی که مورد اعتماد قاطع نمایندگان مردم قرار گرفتند تقدیم داشته و امیدوارم در دفاع از هویت مجلس و حقوق نمایندگان موفق و مؤید باشند.

این روزها در سال پایانی خدمت دولت خدمتگزار و پرتلاش جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد قرار داریم که امیدوارم در سایه همکاریهای منطقی، مجموعه خدمتگزاران نظام بتوانند در جهت حل و فصل مسایل و مشکلات مردم بویژه بحث اشتغال، تولید ثروت، افزایش رفاه عمومی و مبارزه و مقابله با تورم موفق باشند. انتخاب هوشمندانه استراتژی بلند‌مدت همکاری و نه تاکتیک کوتاه‌مدت ارتباط مجلس و دولت از ضرورتهای جدی است که می‌تواند به توسعه و تعالی کشور و ملت بینجامد. افزایش غیرقابل توجیه (قیمت) برخی اقلام ضروری مورد نیاز مردم و مشکلات ناشی از آن می‌تواند مسیر خدمت در کشور را دچار چالش نماید. بویژه آنکه بحرانهای منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش نظام سلطه برای به شکست کشاندن آرمانهای انقلاب اسلامی نشان از تلاش جهت‌دار و کینه‌توزانه برخی قدرتهای فرامنطقه‌ای داشته و ضرورت همیاری و همراهی عناصر داخل نظام را ضروری‌تر می‌سازد.

آنچه که در پیام گرانسنگ مقام معظم رهبری نیز مبنی بر ضرورت تعامل میان مجلس و ایجاد نرم‌افزارهای توسعه توسط مجلس شورای اسلامی بیان گشت از این ضرورت و اولویت بی‌بدیل شرایط کنونی کشور نشان دارد.

بدون تردید اولویت‌گذاری مجلس در امر تدوین قانون و پرداختن به اولویتها و ضروریتهای حیات اجتماعی و سیاسی مردم باید در سرلوحه مجلس جدید قرار گیرد. پرداختن به تصویب قوانینی که نتواند نیازهای جدی مردم را بدرستی شناسایی و حل و فصل کند و اجرایی‌ننمودن بحث نظارت بر عملکرد دستگاههای اجرایی می‌تواند تمامی عملکرد مجلس و نمایندگان مردم را با تردید اساسی در نزد افکار عمومی مواجه سازد.

ارتقای کارآمدی و نگاه کارشناسی به مسایل در مجلس و دستگاههای اجرایی از ضرورت‌های اساسی توسعه کشور هست که باید در سرلوحه کار خدمتگزاران نظام قرار گیرد.

اما متأسفانه علی‌رغم اقدامات جدی کارگزاران مختلف نظام در منطقه هنوز که هنوز است در استان ما یعنی در آذربایجان غربی درآمد سرانه مردم کمتر از نصف درآمد سرانه مردم کشور است. وجود مرزهای بی‌نظیر در کنار کشورهایی چون آذربایجان، ترکیه و عراق، دارا بودن دومین منابع آبی کشور، وجود منابع و معادن بی‌نظیر و دهها مزیت نسبی دیگر هنوز که هنوز نتوانسته رنگ مظلومیت و محرومیت را از چهره و رخساره این استان شکوهمند بزداید. این روزها وجود خشکسالی و بارش کم نزولات آسمانی تهدیدی جدی بر اقتصاد منطقه آذربایجان غربی وارد ساخته که منابع درآمدی بخش قابل توجهی از مردم مبتنی بر کشاورزی و دامداری است.

علی‌رغم سفر موثر هیأت محترم دولت و قول ریاست محترم جمهوری به مردم در اجتماع عمومی نهم شهریور 1385 مبنی بر اختتام پل میانگذر در شش ماه آینده، هنوز این پل به بهره‌برداری نرسیده و این در حالیست که از نگاه مردم بعنوان نماد توسعه منطقه یا نماد بی‌توجهی و ناکارآمدی مدیران شناخته می‌شود. ارومیه بعنوان گرانیگاه توسعه آذربایجان غربی هنوز در شاخصهای توسعه علائم نگران‌کننده‌ای دارد. راههای بین‌شهری، راههای روستایی، آب شرب مردم روستاها، عدم اتمام خط انتقال آب شرب و فاضلاب ارومیه، عدم اتمام بیمارستان فوق‌تخصصی قلب حضرت سید‌الشهداء، مشکلات موجود در بازسازی بیمارستان آیت‌الله طالقانی، شرایط تقریباً مشابه توقف راه‌آهن مراغه به ارومیه به دلیل مشکلات اعتباری، عدم کلنگ‌زدنی سد والاندوز‌چای با وجود نبود موانع بودجه‌ای و برنامه‌ای، لاینحل ماندن بحث فاینانس سد نازلو، اجرایی‌نکردن پایانه ویژه صادرات محصولات کشاورزی، تلاشهای دولت خدمتگزار را در میان مردم منطقه دچار خدشه اساسی می‌سازد. علی‌رغم اینکه باید از تلاشهای مدیران اجرایی و کارشناسان محترم دستگاههای مختلف استان تشکر کرد.

اما چند نکته راجع به بحثی که در مورد تعیین کمیسیونها و شعب اخیراً در مجلس شد. انتقاد من از هیأت رئیسه محترم مجلس هست و آن عبارت از این است که ماده 17 هیأت رئیسه را مکلف کرده که سوگند بخورد به اجتناب از هرگونه اقدام مخالف آیین‌نامه. ماده 23 وظایف و اختیارات هیأت رئیسه برشمرده که در ماده 24 هم تصریح کرده، رئیس مجلس و سایر اعضاء هیأت رئیسه در مورد انجام وظایف محوله در این آیین‌نامه دربرابر مجلس مسؤولیت مشترک دارند.

بند 10 ماده 23 که بررسی و حل و فصل مسایل و مشکلات کمیسیونها و شعب است و بند 11 که دفاع از حقوق نمایندگان هست، متأسفانه هیأت رئیسه محترم در این زمینه بنظر می‌رسد باید جدیتر وارد می‌شد، مسایل را حل و فصل می‌کرد. بهر ترتیب بخشی از نمایندگان محترم تلقی‌ آنها این است که حقوق آنها مورد رعایت قرار نگرفته و به مفاد مختلف ماده 47 عمل نشده است. از این جهت ضمن سپاس از هیأت رئیسه محترم انتظار برخورد مناسب و منطقی راجع به موضوع هست و دفاع از حقوق نمایندگان.

 چون سرکار خانم افتخاری هم صحبت خواهند کرد من بقیه وقتم را خدمت ایشان قرار می دهم. والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله و برکاته

جواد جهانگیرزاده  دقیقه از وقت نطق خود را در اختیار لاله افتخاری گذاشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet