خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/18 12:02:00
سرویس صحن
ابوترابی در توضیح بند الحاقی ماده 55 لایحه برنامه پنجم توسعه

اختیارات قانونگذاری مجلس حفظ شده است

**نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکرات و اخطارهای نمایندگان درخصوص مغایرت بند الحاقی ماده ۵۵ لایحه برنامه پنجم با اصل ۱۳۳ قانون اساسی و واگذاری وظیفه قانونگذاری مجلس به دولت گفت: در این بند الحاقی تعیین تعداد وزارتخانه ها و حدود و اختیارات وزرا هنوز در اختیار مجلس است و مغایرت با اصل ۱۳۳ ندارد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز سه شنبه 18 آبان و در ادامه بررسی ماده 55 لایحه برنامه پنجم توسعه کشور، و به دنبال اخطارها و تذکرات مکرر نمایندگان مبنی بر مغایرت بند الحاقی این ماده با اصل 133 قانون اساسی است.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت به ارائه توضیحی درخصوص این بند الحاقی پرداخت.

وی اظهار داشت: در ماده133 قانون اساسی آمده است: وزرا توسط رئیس جمهور تعیین و برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی می شوند. با تغییر مجلس، گرفتن رای اعتماد جدید برای وزرا لازم نیست. تعداد وزیران و حدود و اختیارات هر یک از آنان را قانون معین می کند.

ابوترابی فرد افزود: ما در این ماده پیشنهادی دقیقا تعداد وزرا را تعیین کرده ایم و اگر قانون به تصویب برسد نقشه راه دولت را برای تعداد وزارتخانه ها معین می کنند.

نماینده قزوین در توضیح حدود و اختیارات وزرا نیز گفت: اگر این پیشنهاد تصویب شد و دولت در راستای کوچک نمودن حجم دولت قدم برداشت باید اختیارات قانونی وزرا کاملا حفظ شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: اگر قرار بر این اختیار افزایش یابد باید حتما به تصویب مجلس برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet